W swojej książce Kostolany udowadnia, że o giełdzie nie trzeba mówić z wyżyn uniwersyteckiej katedry. Swoje wykłady prowadzi przy kawiarnianym stole, przy dźwiękach muzyki, którą – jak podkreśla – kocha bardziej niż pieniądze. Każdy może się dosiąść i posłuchać tego fascynującego opowiadacza.

Czego można dowiedzieć się z książki?

Psychologia giełdy to ulubiony temat Kostolanya, gdyż na parkietach giełdowych zawsze fascynowali go przede wszystkim ludzie. Jego książka opowiada o tych, którzy potrafią myśleć nieschematycznie, i o tych, którzy przegrywają, dlatego że są absolutnie pewni wszystkiego. Bo gra na giełdzie nie przypomina ani szachów, ani ruletki – jest zdumiewającym połączeniem jednego i drugiego. Kostolany podstawowe zasady działania tej potężnej machiny finansowej ilustruje na przykładach zdarzeń z własnego życia, zamieniając nudny wykład z ekonomii w porywającą anegdotę.

Publikacja podzielona jest na dwanaście rozdziałów. Każdy z nich omawia konkretny temat, jak na przykład: fascynację pieniędzmi, giełdową logikę, psychologiczne podłoże kryzysu, podążanie za inwestycyjnymi guru, przesądy i mity dotyczące rynków finansowych czy hazardowe podejście do giełdy. Przy okazji Kostolany przedstawia również swoje koncepcje dotyczące:

  • bogactwa i niezależności;
  • psychologicznych aspektów popytu i podaży;
  • intuicji i analizy technicznej;
  • mitów dotyczących ceny;
  • akademickiego podejścia do rynku.

Kim jest Andre Kostolany?

Kostolany urodził się w Budapeszcie. Początkowo studiował tam filozofię i historię sztuki, ale ojciec zmusił go do porzucenia uniwersytetu. Wysłał go do Paryża, aby pracował jako makler giełdowy, gdzie ostatecznie rozpoczął karierę jako spekulant i arbiter. Udało mu się zarobić podczas spadku cen, który rozpoczął się pod koniec 1929 r. Jego sława opiera się na ogromnej ilości praktycznego doświadczenia, które zebrał podczas 70-letniej kariery w różnych branżach na wielu rynkach całego świata. 

Książka dostępna jest w księgarni internetowej maklerska.pl.