Prairie Mining, Coal Energy rozgrzewają emocje, podobnie KGHM czy JSW. Trochę w cieniu Bogdanka. Naprawdę górnictwo się kończy? Co mówią fakty, a nie emocje?

Zarejestruj się w Squaber.com i otrzymaj ebook o naszych strategiach! https://squaber.com +125% w strategii Szczyty i Dna!

Podczas gdy ceny węgla szybują na północ, co zwykle dawało siłę polskim spółkom węglowym, teraz zdaje się odbijać to bez echa. Inwestorzy wiedzą coś więcej, mają jakieś inside info, czy po prostu nie doceniają okazji? Nie ma to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ ostatecznie rozstrzyga to rynek. Natomiast fakty mówią same za siebie – za kolejne 10 lat wciąż między 37,5% a 56% energii w Polsce produkowanej będzie z węgla.

Kurczą się zasoby tego surowca na Śląsku. Bogdanka posiada najtańsze złoża i wciąż może pozyskiwać nowe. JSW skupia się na węglu koksującym i koksie. Jest to surowiec strategiczny według Unii Europejskiej, inaczej mówiąc, jego produkcja jest i będzie wspierana. Bez koksu nie przeprowadzimy transformacji energetycznej, zwłaszcza, że na niedobór surowców chorują aktualnie wszystkie gospodarki, co powoduje nerwowe ruchy, nakładanie ceł i obostrzeń w eksporcie.

Ryzyko jest zwykle to samo – związki zawodowe, układy i Skarb Państwa w akcjonariacie. Więc może trzeba spojrzeć szerzej na Coal Energy oraz Prairie Mining? Spółki prywatne, bez obciążeń takich jak JSW czy Bogdanka. Jednak z drugiej strony Prairie Mining zyskuje tylko dzięki pozwowi względem Skarbu Państwa.

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!