Już u samego początku tygodnia silne ruchy wystąpiły na Comarchu (CMR), przez co wkrótce po rozpoczęciu poniedziałkowej sesji pozycja na tym walorze została zamknięta na poziomie realizacji zysku, dając zysk 5,24%. We wtorek zaalertowana została Netia (NET), jednak zbyt niski RR uniemożliwił zawarcie transakcji. W środę nadszedł sygnał na ING, przy okazji którego zrewidowano wykres tego waloru. Zdecydowano się ustanowić poziom TP dość wysoko, bo aż na 151,8 zł, co wiązało się z wysokim RR dla transakcji – ponad 3,5. Trudno jednak doszukiwać się istotnego ostatniego szczytu niżej, jest to przykład sytuacji technicznej, gdzie należy wykazać się pewną elastycznością. Pozycję w ten dzień otwarto również na Medicalgorithmics (MDG).

W czwartek na poziomie SL zamknięto pozycję na PKO, zrealizowano tym samym stratę 3,35%. Nadszedł sygnał na Ciechu (CIE), wybrano przy tym nieco wyższy poziom TP, jako że trudno mówić, by ostatni wierzchołek był w istocie szczytem (jak to jest zapisane w strategii). Stosunek RR dla tej pozycji wyniósł około 2,4. W piątek na poziomie SL zamknięto MDG, realizując stratę 5,43%. W portfelu na weekend pozostały Ciech i ING.

Przegląd techniczny WIG20

Scenariusze na spółkach indeksu.

Portfel Strefy Popytu w kończącym się tygodniu stracił 0,76%, zaś indeksy straciły: WIG 1,35%, WIG20 1,94%, a mWIG40 zyskał 0,07%.

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 49 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 135. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 135 tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

CMR transakcja sprzedaży 17.08.2020

Składniki portfela na 21.08.2020

NET brak transakcji 18.08.2020

ING transakcja kupna 19.08.2020

MDG transakcja kupna 19.08.2020

PKO transakcja sprzedaży 20.08.2020

CIE transakcja kupna 20.08.2020

MDG transakcja sprzedaży 21.08.2020