Każdy początkujący inwestor dąży do sukcesu w swoich inwestycjach giełdowych. Aby go osiągnąć, trzeba opracować osobisty plan inwestycyjny czy też strategię, która to będzie pasować do własnego stylu, potrzeb czy  sposobu myślenia. Gdy już ją stworzysz należy być konsekwentnym i się jej trzymać. Samodyscyplina to jeden z najważniejszych czynników które hamują chciwość i uchronią Cię przed błędami.

Początkujący inwestorzy dokonując transakcji giełdowych jednym razem mogą wpaść w euforię, a innym razem w panikę. A to właśnie dzięki samodyscyplinie profesjonalny inwestor dokonuje zimnej kalkulacji i na każdą sytuację spogląda z rozsądkiem i opanowaniem. Jeśli potrafisz zrealizować tę czynność, dopiero wtedy możesz powiedzieć, że jesteś doświadczonym inwestorem. Początkujący inwestorzy również często dokonują transakcji kupna danej spółki, ponieważ ich intuicja podpowiada im, że to dobry moment na zakup tych akcji, pomimo tego, że ich system inwestycyjny nie wygenerował żadnych sygnałów. Nawet jeśli ta transakcja zakończy się pozytywnie, oznacza to tylko tyle, że “miał on farta”. Kluczem do sukcesu nie jest jednak szczęśliwy los jak na loterii, a zdyscyplinowane budowanie swojego portfela akcji.

Podstawowym zadaniem każdego inwestora jest pokonanie własnych konfliktów wewnętrznych i sprzeczności. Jeśli wiesz, kiedy zająć pozycję na giełdzie i kiedy ją zamknąć, a w dodatku robisz to konsekwentnie i zgodnie ze swoimi założeniami, możesz się spodziewać, że będziesz odnosił sukcesy. Podsumowując: Pamiętaj, że doświadczony inwestor konsekwentnie trzyma się swoich założeń w długim terminie.