Ciech zadebiutuje we Frankfurcie!

W dniu wczorajszym na rynek napłynęła informacja, że lider polskiego rynku chemicznego i jedna z największych polskich firm o międzynarodowym zasięgu czyli Ciech zadebiutuje na giełdzie we Frankfurcie. Tym samym stanie się on pierwszą polska spółką notowaną zarówno we Frankfurcie jak i w Warszawie. Jeśli chodzi o nasz polski parkiet to warto dodać, że Ciech na GPW notowany jest od lutego 2005 roku. Ponadto wchodzi w skład indeksu mWIG40 oraz WIG-Chemia gdzie stanowi jeden z większych podmiotów.

WIG-Chemia

Jak pisze o sobie sama firma „Ciech to nowocześnie zarządzana, konkurencyjna i zdywersyfikowana grupa chemiczna, znajdująca się na stabilnej ścieżce wzrostu. W jej skład wchodzi osiem zakładów produkcyjnych oraz firmy handlowe i usługowe.”

Relacje inwestorskie grupy CIECH

Jeśli chodzi natomiast o samą działalność spółki to należy podkreślić tutaj dywersyfikacje na 4 segmenty:

  • sodowy
  • organiczny
  • krzemiany i szklany
  • transportowy

Należy podkreślić jednak, że kluczowym dla spółki jest pierwszy z nich. Grupa jest bowiem wyłącznym eksporterem w zakresie: sody kalcynowanej produkowanej w Polsce (100%), sody oczyszczonej produkowanej w Polsce (100%) i to właśnie tego segmentu dotyczy jeden z głównych celi strategicznych spółki.

Informacja o debiucie wywindowała notowania Ciechu w górę

Powróćmy jednak do głównego tematu czyli wejścia Ciechu na giełdę we Frankfurcie. Na tą informacje pozytywnie zareagowali inwestorzy co spowodowało bardzo dynamiczny wzrost notowań. Co ciekawe zwyżka ta zaczęła się już wczoraj, czyli jeszcze przed ogłoszeniem wspomnianego debiutu a sama spółka wzrosła o około 5% podczas gdy Grupa Azoty czy też Synthos zaliczyli stratę. Prawdziwy szał zaczął się jednak dzisiejszego poranka. Po fixingu cena otworzyła się 2 złote wyżej, co oznacza zwyżkę o ponad 3% (z 59 do 61 zł) a maksymalny kurs w dniu dzisiejszym wyniósł 63.65 zł. Aby odpowiednio to sobie zobrazować najlepiej spojrzeć na historię dzisiejszych transakcji tuż po otwarciu, gdzie wyraźnie przeważa strona popytowa.

Ciech1

W dłuższym terminie o losach Ciechu powinny decydować jednak inne czynniki

Najważniejsze pytanie jakie należy sobie zadać to „Czy  wzrosty widoczne w ostatnich dniach na Ciechu są tylko chwilowe czy będzie to tendencja na dłuższy termin?”. Biorąc pod uwagę jedynie podaną wczoraj informacje o wejściu an giełdę we Frankfrucie to moim zdaniem nie będzie ona miała żadnego wpływu na notowania spółki w dłuższym terminie a obecna zwyżka wynika jedynie z chwilowej euforii inwestorów. Jeśli chodzi natomiast o szerszy horyzont to tutaj Ciech powinien poruszać się podobnie jak cała branża chemiczna, która ostatnio nie jest w zbyt dobrej kondycji. Warto podkreślić jednak, że podczas gdy Ciech przebija ważne opory na Synthosie rysuje się podobny scenariusz a Grupa Azoty powoli odbija od potencjalnej formacji podwójnego dno co powinno być dobrym prognostykiem na przyszłość.

WIG20

SQUABER ALERTY I POWIADOMIENIA GIEŁDOWE

Chcesz zawsze otrzymywać najświeższe informacje rynkowe?
Interesujesz się giełdą i szukasz dostępu do bazy wiedzy?