Podsumowanie

  • Od pierwszej transakcji giełdowej Forte zwiększyło swoją kapitalizacje prawie 10-krotnie
  • Wskaźniki świadczące o stabilnej sytuacji firmy
  • Spółka forte na tle indeksu mWIG40, potencjalny benchmark zostaje daleko w tyle
  • Polityka dywidendowa ulega zmianie
  • Techniczne poziomy na zakup Forte

Forte – Podstawowe informacje i trochę historii

Forte to jeden z największych europejskich producentów mebli do samodzielnego montażu. Meble Forte reprezentowane są w niemal wszystkich znaczących sieciach handlowych oraz w szeregu dobrych salonów meblowych na terenie całej Europy. Warto podkreślić, że aż 82% produkcji trafia do krajów zagranicznych na największych rynkach (Głównie krajów niemieckojęzycznych – aż 58% produkcji). Potwierdzeniem wysokiej jakości produktów Forte jest certyfikat ISO 9001 w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży mebli. Na polskim parkiecie spółka notowana jest od lipca 1996 roku. Cena emisyjna wynosiła wtedy 9.30 zł za akcje a pierwsze zlecenie zostało zrealizowane po 11.00 zł co daje nam kapitalizacje spółki na poziomie około 190 mln złotych. Aktualnie wartość firmy obliczana na podstawie kapitalizacji jest prawie 10-krotnie wyższa i wynosi 1.72 mld złotych.
Forte_kapitalizacja

Stabilne fundamenty napawają optymizmem

Patrząc na ostatnie sprawozdania finansowe spółki oraz to co zaprezentowane jest na jej stronie z relacjami inwestorskimi można bez wątpienia stwierdzić, że fundamenty Forte są stabilne a firma (przynajmniej od pewnego czasu) stale zwiększa swoje zyski. W pierwszym kwartale 2016 roku ilość sprzedanych sztuk mebli wyniosła 1 mln, a obrót spółki 300 mln czyli 17% więcej niż w pierwszym kwartale 2015 roku. Ciekawie wyglądają także przychody ze sprzedaży oraz zysk netto, które wyraźnie rosną. Zysk netto w I kwartale 2016 roku wyniósł 34 mln złotych czyli o 36% więcej niż w poprzednim roku.

Forte zysk netto

Od 2013 roku Forte zostawia potencjalny benchmark daleko w tyle

Warto podkreślić również, że dynamiczny wzrost notowań spółki rozpoczął się w 2011 roku, a największe stopy zwrotu można było uzyskać w latach 2013-2014. Rok 2015 to okres, w którym byliśmy świadkami konsolidacji jednak od początku 2016 obserwujemy już kolejną dynamiczną zwyżkę, która obecnie jest kontynuowana. Patrząc na potencjalny benchmark, którym bez wątpienia może być  mWIG40, w skład którego wchodzi Forte widzimy, że od wspomnianego 2013 roku firma całkowicie go zdeklasowała. Podczas gdy indeks wzrósł zaledwie o zaledwie 37%, wartość akcji Forte wzrosła ponad 4-krotnie.

Forte_Mwig40

Zmiana polityki dywidendowej dobra dla spółki, niekoniecznie dla inwestorów

Kolejną rzecz, która zapewne interesuje inwestorów bardziej długoterminowych jest polityka dywidendowa spółki. Tutaj niestety może czekać was rozczarowanie. Co prawda w poprzednich latach Forte wypłacało stałą i solidną dywidendę na poziomie około 6% wartości akcji jednak w ostatnim czasie polityka ta uległa zmianie. W latach 2013-2015 było to około 3-4%, natomiast już w tym roku zaledwie 1.5%. Powodem tak niskiej dywidendy jest plan inwestycyjny Forte na najbliższe lata, który zakłada rozbudowę mocy produkcyjnych mebli skrzyniowych, w szczególności poprzez budowę nowego zakładu. Jeśli chodzi o samą spółkę to nie ma wątpliwości, że nowa inwestycja powinna przełożyć się na rozwój firmy, niestety z drugiej strony jest to zła wiadomość dla osób lubiących inwestujących pod dywidendę.

Dywidendy

Techniczne poziomy na zakup Forte

Na końcu jak zwykle chciałbym zwrócić uwagę na sytuację techniczną spółki. O samym układzie długoterminowym wspomniałem już sporo w poprzednich akapitach pisząc min. o tym, że od początku 2013 roku spółka znajduje się w dynamicznym trendzie wzrostowym lub pokazując pierwszy wykres prezentujący notowania firmy od kiedy wchodzi w skład GPW. Spójrzmy więc jak prezentuje się układ dzienny. Patrząc na wykres już na pierwszy rzut oka można dostrzec, że tuż po publikacji wyników referendum z Wielkiej Brytanii cena przetestowała kluczowe wsparcie wypadające w miejscu równości korekt oraz Squaberowej strefy popytowej. Obecnie docelowym poziomem, na którym chciałbym zakupić akcje Forte są rejony 63 złotych gdzie wypada równość z największą korektą w lokalnym ruchu wzrostowym, poziom wsparcia wyznaczony na podstawie kluczowego szczytu oraz kolejna Squaberowa strefa popytu. W tych okolicach ustawiłem oczywiście alert cenowy na wypadek mocniejszego spadku ceny.

Forte_AT

SQUABER ALERTY I POWIADOMIENIA GIEŁDOWE

Chcesz zawsze otrzymywać najświeższe informacje rynkowe? Interesujesz się giełdą i szukasz dostępu do bazy wiedzy?