PGE obniża dywidende, kurs leci w dół

W dniu wczorajszym dowiedzieliśmy się, że Skarb Państwa który jest głównym udziałowcem PGE, jednego z największych producentów i dostawców energii elektrycznej w Polsce, podjął na WZA decyzję o obniżeniu dywidendy z 92 gr. do zaledwie 25 gr. Pomysł ten został oczywiście przegłosowany, a przedstawiciele MSP wyjaśnili, że niższa dywidenda pomoże spółce sfinansować plany inwestycyjne.

Oczywiście takie tłumaczenie nie zostało pozytywnie przyjęte przez inwestorów a kurs energetycznego giganta zanurkował w mgnieniu oka, kończąc sesje na około 10% minusie. Kluczowe pytanie, które obecnie się nasuwa to czy tak spora przecena tworzy okazję do kupna akcji tej firmy?

Podobna sytuacja na Netii była początkiem mocnych wzrostów

Spójrzmy tutaj na podobną sytuację, która miała miejsce w innej spółce a mianowicie Netii. 1 Marca bieżącego roku wniosek zarządu o uchyleniu poprzedniej polityki dywidendowej poparła rada nadzorcza spółki. W związku z tym faktem inwestorzy musieli zadowolić się dywidendą na poziomie 0,2 zł. na akcje vs proponowanym poprzednio 0,42 zł. na akcje. Podobnie jak w przypadku PGE, również wtedy taka informacja wpłynęła na notowania spółki, która na zakończenie sesji straciła ponad 10%. Bardzo ciekawe jest jednak zachowanie notowań w następnych dwóch miesiącach po napłynięciu na rynek tej informacji. Od tego momentu spółka dynamicznie wzrastała osiągając 25 kwietnia swoje lokalne maksima na poziomie 5.27 zł. czyli około 25% wyższe niż zamknięcie

Netia

 

SQUABER ALERTY I POWIADOMIENIA GIEŁDOWE

Chcesz zawsze otrzymywać najświeższe informacje rynkowe?
Interesujesz się giełdą i szukasz dostępu do bazy wiedzy?

Czy to oznacza, że na PGE będzie podobnie?

Tego oczywiście nikt z nas nie wie, jednak według mnie na pewno nie można wyciągać wniosków odnośnie dalszych losów PGE na podstawie wydarzeń, które miały miejsce na Netii. Dlaczego? Tutaj odpowiedź jest banalnie prosta. Pomijając sam fakt różnych branż, w których działają firmy warto spojrzeć na akcjonariaty wymienionych wyżej firm. Z jednej strony Netia, czyli prywatna firma z drugiej natomiast PGE kontrolowane przez Skarb Państwa, który w ostatnim czasie jest na prawdę nieprzewidywalny.

PGE Akcjonariat WIG20 GPW

Na końcu chciałem zwrócić uwagę na sytuację techniczną widoczną na notowaniach PGE. Patrząc na wykres widzimy, że obecnie cena przebiła ostatnie minima. Istnieje więc duża szansa kontynuacji trendu zniżkowego. Jeśli chodzi o scenariusz wzrostowy to nie widzę tutaj, żadnych przesłanek za takim rozwojem sytuacji i dopiero wybicie widocznej spadkowej linii trendu skłoni mnie do obserwacji tej spółki pod kątem zakupu.

PGE analiza techniczna GPW WIG20