Podsumowanie

 • jak identyfikować trend?
 • czym są strefy popytu i podaży?
 • dlaczego warto skorzystać ze Squabera?

Podsumowanie

 • jak identyfikować trend?
 • czym są strefy popytu i podaży?
 • dlaczego warto skorzystać ze Squabera?

“Trend is your friend”, zapewne nie raz słyszałeś to powiedzenie, które od wielu lat traktowane jest jako podstawowa reguła, której powinni trzymać się inwestorzy giełdowi. W mojej opinii jest to jak najbardziej słuszna droga, dzięki której możemy nie tylko maksymalizować zyski, ale również minimalizować ryzyko. Dlaczego się tak dzieje? Wynika to z prostej zależności, że mamy dużo większe prawdopodobieństwo kontynuowania trendu niż jego odwrócenia. W związku z tym istnieje również większe prawdopodobieństwo, że transakcja zawarta z trendem zakończy się zyskiem. W ramach tego artykułu przedstawię jak w praktyce inwestować z trendem oraz jak wykorzystywać do tego aplikację Squaber.

Jak identyfikować trend?

Istnieje wiele różnych sposobów na identyfikację trendów giełdowych, bardziej lub mniej skomplikowanych. Postaram się skupić na tych drugich, gdyż zawsze stosuję się do zasady – im prościej tym lepiej. Na prawdę nie trzeba zbytnio komplikować sobie życia i stosować dziesiątki różnych wskaźników, czy metod, które zazwyczaj zamazują nam to co najważniejsze czyli cenę. To właśnie cena, czyli najlepszy wskaźnik na świecie, będzie nam potrzebna do tego aby skutecznie interpretować nastroje panujące na rynku. Jedyne czego potrzebujemy to analiza i interpretacja układu szczytów i dołków w ramach danego przedziału czasowego. Zobaczmy na początek przykład notowania spółki Kellog Company.

Art1

Widzimy wyraźnie, że od ponad roku (styczeń 2015 – maj 2016) spółka ta znajduje się w trendzie wzrostowym. Widać to przede wszystkim dzięki układowi szczytów i dołków, które zlokalizowane są coraz wyżej od poprzednich. W praktyce mamy do czynienia z wyższymi szczytami i wyższymi dołkami. Biorąc pod uwagę praktyczne zastosowanie tej interpretacji, cena utworzyła nowe maksimum i obecnie prawdopodobnie znajduje się w korekcie. W związku z tym powinniśmy szukać raczej okazji do zajęcia pozycji kupna. Naturalnie nie jest przesądzone, że taki scenariusz będzie zrealizowany. Zaznaczam jedynie, że obecnie większe prawdopodobieństwo jest po stronie kupujących z uwagi na panujący trend wzrostowy.

Kupno i sprzedaż akcji przy użyciu popytu i podaży

Jeżeli już wiemy jak poprawnie interpretować trend, skupmy się na niezwykle istotnym narzędziu jakim są strefy popytu i podaży. Jest to kolejna funkcjonalność Squabera, która ma za zadanie ułatwić podejmowanie decyzji o zajęciu pozycji. Czym są właściwie te strefy? Są to poziomy, strefy, gdzie wystąpiła duża aktywność strony kupującej lub sprzedającej, co potwierdzone zostało wysoką wartością ilości transakcji w danym okresie.

Bardzo często w momencie kiedy cena dotrze ponownie w obszar popytu lub podaży mamy do czynienia z odbiciem kursu. W związku z tym bardzo dobrym pomysłem na wykorzystanie stref popytu i podaży jest kupowanie bądź na ich podstawie akcji, zgodnie z wyznaczonym trendem. Taką sytuację możemy zaobserwować na notowaniach Facebook-a.

art3

Na załączonym wykresie widać wyraźny trend wzrostowy. Wcześniej, pod koniec września 2015 roku można było podłączyć się do wskazanego trendu na podstawie strefy popytowej. Aktualnie warto zwrócić uwagę na 2 lokalizacje, które wyrysowane zostały w rejonie 111 oraz 100 dolarów. Korekta w te miejsca może być dobrą okazją do kupna akcji tej spółki.

Poznaj możliwości Squabera i rozpocznij nowy etap w twoich inwestycjach

Nie musisz być ekspertem analizy technicznej, aby szybko zidentyfikować linie trendu, określić precyzyjnie kanały cenowe i zaznaczyć miejsca potencjalnej zmiany trendu dla dziesiątek spółek z GPW czy setek spółek z amerykańskiego rynku.

Jako, że jednym z głównych problemów jest interpretacja rynkowych tendencji, przy tworzeniu Squabera skupiliśmy się na automatyzacji tego typu analizy tak abyś mógł na bieżąco wiedzieć czy trend jest wzrostowy czy spadkowy. Możliwe jest to dzięki zaimplementowaniu kanałów cenowych, czyli jednego z podstawowych i ważniejszych narzędzi do wyznaczania trendu.

5 najważniejszych funkcjonalności Squabera to:

 • możliwość ustawiania alarmów na spółkach, które Cię interesują, dzięki czemu będziesz otrzymywać na bieżąco informacje o każdej ciekawej sytuacji,
 • automatyzacja procesu wyznaczania trendu pozwala zaoszczędzić wiele czasu na analizie wykresów,
 • strefy popytu i podaży wskażą Ci dokładną lokalizację, gdzie warto podłączyć się do trendu,
 • analiza techniczna to nie wszystko, dlatego też przygotowaliśmy kompleksową analizę fundamentalną spółek, która określa kondycję danego podmiotu,
 • ciekawe artykuły poruszające różne tematy z dziedziny ekonomii oraz finansów.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na strefy popytu i podaży tworzone na podstawie wolumenu rynkowego oraz analizę fundamentalną. Jesteśmy jedyną aplikacją w Polsce oferującą tego typu rozwiązania w formie, która nie wymaga dodatkowej analizy przez inwestora.

Zaufało nam już ponad 20 tys inwestorów, którzy swoimi opiniami utwierdzają nas w tym, że podjęty przez nas trud nie poszedł na marne a obrana przez nas droga jest prawidłowa.

[sc:register]