Główną różnicą pomiędzy lokatą bankową i giełdowymi inwestycjami jest generowana przez nie stopa zwrotu oraz podejmowane ryzyko. Jeśli zdecydujesz się trzymać środki w banku, zgadzasz się na bardzo niewielki wzrost ich wartości (często niewiele wyższy od inflacji), w zamian za bardzo małe ryzyko utraty jakichkolwiek środków. Kapitał na lokacie nie jest jednak, wbrew powszechnej opinii, całkowicie bezpieczny – wszak banki bankrutują nawet w czasach prosperity, a wtedy nie można liczyć na odzyskanie całości pieniędzy. To ryzyko jest jednak tak samo niewielkie, jak oferowany przez lokaty zysk. Decydując się na przeniesienie swoich środków na parkiet giełdowy, liczysz się z poważniejszym ryzykiem utraty kapitału, jednocześnie zamierzając osiągnąć większe zyski.

Lokata to jedna z najbezpieczniejszych inwestycji

Im większy zysk, tym większe ryzyko – to jedna z głównych zasad inwestowania, o której zawsze musisz pamiętać. W praktyce oznacza to, że po pierwsze, jeśli można na danej inwestycji zarobić więcej, to znaczy, że jest ona bardziej ryzykowna; po drugie, jeśli dana inwestycja jest bezpieczna, to zysk z niej prawdopodobnie będzie niewielki. Lokata to nic innego, jak jedna z najbezpieczniejszych inwestycji, a więc także jedna z najmniej atrakcyjnych. W jej przypadku zarówno zysk, jak i ryzyko są dane, i nie masz na nie wpływu.

Zróżnicowane ryzyko na giełdzie

Jeśli chodzi o giełdę, ryzyko jakie podejmujesz jest zróżnicowane wg Twojego stylu inwestowania, w każdym jednak przypadku przekracza ryzyko utraty środków na lokacie. Oznacza to, że także zysk którego możesz oczekiwać, jest w każdym przypadku również wyższy. Dużym udogodnieniem jest możliwość takiego dobrania parametrów inwestycji, by zarówno ryzyko które podejmiesz, jak i oczekiwana stopa zwrotu były dla Ciebie akceptowalne.

Do inwestowania na giełdzie potrzebny jest czas

Za większe zyski z giełdowych inwestycji “płaci się” nie tylko podwyższonym ryzykiem, ale także czasem, który musisz poświęcić. W przypadku lokowania kapitału na parkiecie kluczem do sukcesu jest Twoja edukacja i doświadczenie, strategia oraz prawidłowa analiza wybranych spółek, a do tego wszystkiego potrzebujesz czasu. Lokata bankowa jest o wiele mniej zajmująca – tutaj “sukcesem” jest jej prawidłowy wybór, a do tego potrzebny jest regularny przegląd bankowych ofert.

Czego by jednak nie mówić, aktywne inwestowanie zgromadzonych na giełdzie środków jest o wiele bardziej atrakcyjne niż ich bierne pozostawienie na koncie. Poczucie odpowiedzialności za wynik, emocje charakterystyczne jedynie dla osiągania zysków czy ponoszenia strat oraz możliwy sukces sprawiają, że ludzie decydują się na właśnie giełdę. Pomijając kwestie ekonomiczne i psychologiczne, jest to również świetny temat do rozmów wśród zainteresowanych znajomych, oraz ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Zdecydowanie warto podjąć większe ryzyko, aby tego wszystkiego doświadczyć.