Korekta na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pozwoliła wykorzystać potencjał Strategii Stref Popytu. Reakcja strony kupującej w rejonie automatycznie wyznaczanych strefy Squabera stworzyła okazję do zajęcia kilku intratnych pozycji.

Przerwa w ruchu wzrostowym

Najważniejsze amerykańskie indeksy tym razem zrobiły sobie przerwę w wyznaczaniu nowych historycznych szczytów (DJI -0,93%; SP500 -0,25%; NASDAQ -1,16%; RUT  +0,31%). Bohaterka trwającej hossy, technologiczna Nvidia utworzyła nawet na wykresie formację objęcia bessy, która musi zostać jednak potwierdzona w trakcie kolejnych sesji. Patrząc na scenę europejską wzrostowy tydzień ma za sobą niemiecki indeks DAX40 oraz francuski CAC40 (DAX40 +0,48%; CAC40 +0,25%, FTSE100 -0,36). Oba indeksy poprawiły poziomy ATH (ang. All Time High).

Korekta na polskiej giełdzie

W ostatnim tygodni polski parkiet kontynuował korektę rozpoczętą w 319. tygodniu Stref Popytu (WIG -2,40%; WIG20 -3,01%; mWIG40 -1,11%; sWIG80 -0,74%). Żaden z głównych polskich indeksów nie oparł się spadkom w ujęciu tygodniowym. Co ciekawe gorszy sentyment na akcjach nie znalazł poparcia w kondycji polskiego złotego. Polska waluta wykorzystała słabość dolara amerykańskiego w parze walutowej USD/PLN (-1,28%), a także umocniła swoją pozycję w relacji EUR/PLN (-0,34%).

Podsumowanie 320. tygodnia Stref Popytu

320. tydzień Stref Popytu przyniósł aż 8 sygnałów reakcji na strefę popytu Squabera, wykorzystując potencjał korekty spadkowej na polskiej giełdzie. Parametry 6 wygenerowanych alertów pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Do portfela stref popytu dołączyły akcje Ten Square Games S.A. (TEN), Auto Partner S.A. (APR), Kruk S.A. (KRU), DataWalk S.A. (DAT), Orange Polska S.A. (OPL) oraz CD Projekt S.A. (CDR). Akcje ORLEN S.A. (PKN), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, zrealizowały scenariusz negatywny i opuściły portfel, podobnie jak akcje Ten Square Games S.A. (TEN). Ponowny sygnał na Orlen S.A. (PKN), tak jak alert na Dino Polska S.A. (DNP) nie został wykorzystany z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka.

W nadchodzący tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu Stref Popytu akcje Auto Partner S.A. oraz Kruk S.A., na których zysk został zabezpieczony za pomocą wskaźnika ATR. W portfelu znajdują się również akcje DataWalk S.A., Orange Polska S.A. i CD Projekt S.A., na których pozycja prowadzona jest bez zmian.

Poniedziałek 04.03.2024:

Kupno akcji Ten Square Games S.A. (TEN).

Sprzedaż akcji Ten Square Games S.A. (TEN). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -1,94% w trakcie jednej sesji.

Wtorek 05.03.2024:

Sprzedaż akcji ORLEN S.A. (PKN). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,58% po 4 dniach.

Kupno akcji Auto Partner S.A. (APR).

Brak transakcji na akcjach ORLEN S.A. (PKN) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Środa 06.03.2024:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Auto Partner S.A. (APR) za pomocą wskaźnika ATR.

Kupno akcji Kruk S.A. (KRU).

Brak transakcji na akcjach Dino Polska S.A. (DNP) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka (RR).

Czwartek 07.03.2024:

Kupno akcji DataWalk S.A. (DAT).

Piątek 08.03.2024:

Zabezpieczenie zysku na akcjach Kruk S.A. (KRU) za pomocą wskaźnika ATR.

Kupno akcji Orange Polska S.A. (OPL).

Kupno akcji CD Projekt S.A. (CDR).

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży