Silnie drożejąca ropa oraz dolar, który zyskuje na wartości w obliczu obaw o spadki na giełdach oraz obligacji, ponownie uderzy w biedniejsze i mocno zadłużone gospodarki? Cyklicznie o rynkach z Danielem Kosteckim i Marcinem Tuszkiewiczem #reklama Materiał sponsorowany przez @CMCMarketsPolska Spotkaj się z nami na wydarzeniach w Twoim mieście – Artyści Rynków, plan i zapisy: https://bit.ly/artysci-rynkow-23

Ropa naftowa i dolar amerykański mogą mieć negatywny wpływ na zadłużenie krajów biednych z kilku powodów. Kraje te często mają gospodarki, które są silnie zależne od eksportu surowców, takich jak ropa naftowa, ale są też narażone na fluktuacje cen tych surowców na rynkach światowych. Spadek cen ropy może więc prowadzić do spadku dochodów narodowych i zwiększenia zadłużenia.

Jednocześnie, wiele krajów biednych zaciąga długi denominowane w dolarach amerykańskich. Gdy wartość dolara wzrasta w stosunku do walut krajowych, koszt obsługi długu rośnie, co może prowadzić do kryzysu zadłużenia. Zadłużenie w obcej walucie jest więc szczególnie ryzykowne dla krajów biednych, które mają ograniczony dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych i są bardziej narażone na zmienne warunki ekonomiczne.

Dodatkowo, w sytuacji, gdy kraje biedne są zmuszone do korzystania z importu ropy naftowej, wysokie ceny ropy mogą powodować problemy bilansu płatniczego i zwiększać presję zadłużeniową.

Ogólnie rzecz biorąc, fluktuacje cen ropy naftowej oraz wartości dolara mogą mieć istotne konsekwencje dla gospodarek krajów biednych, często prowadząc do zwiększonego zadłużenia i trudności ekonomicznych.

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!