Druga połowa wakacji na rynkach finansowych jak na razie przyniosła ostudzenie optymizmu. Spadki zapoczątkowane obniżeniem oceny wiarygodności amerykańskiego długu przez agencję Fitch, nie zostały odwrócone, przez niższy niż oczekiwano odczyt inflacji CPI w USA, która w ujęciu rok do roku wyniosła w lipcu 3,2% wobec 3,3% oczekiwanych przez analityków (wartość poprzednia 3,0%). Najważniejsze amerykańskie i europejskie indeksy w większości zamknęły drugi tydzień pod rząd na minusie (DJI +0,60%; SP500 -0,32%; NASDAQ -1,91%, RUT -1,67%; DAX40 -0,75%; CAC40 +0,34%, FTSE100 -0,55%). W spadkach za oceanem przewodziły spółki technologiczne (NASDAQ) oraz indeks najmniejszych amerykańskich spółek (Russell 2000).

Na krajowym podwórku również trwał ciąg dalszy przeceny indeksów, której przewodził indeks największych polskich spółek (WIG -1,35%; WIG20 -2,97%; mWIG40 +0,03%; sWIG80 -0,86%). Akcje Budmiex SA (BDX) po informacji o dołączeniu spółki do indeksu MSCI Poland, co nastąpi z końcem sierpnia, zamknęły piątkową sesję +15,97%, broniąc indeks średnich spółek przed zamknięciem tygodnia na minusie.

290. tydzień Stref Popytu przyniósł 4 sygnały reakcji na strefę popytu Squabera. Parametry sygnału na akcjach ORLEN SA (PKN) pozwoliły na przeprowadzenie transakcji kupna. Pozostałe 3 sygnały zostały odrzucone z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka lub bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera. Akcje Powszechnej Kasy Oszczędności BP SA (PKO), z którymi rozpoczynaliśmy tydzień, zostały sprzedane, przynosząc stratę -2,68%. Pozycja na PKN została zabezpieczona za pomocą wskaźnika ATR, a następnie zamknięta na skutek pogorszenia sentymentu na spółce w trakcie piątkowej sesji. W nadchodzący krótszy sesyjny tydzień wchodzimy, posiadając w portfelu wyłącznie pozycję gotówkową.

Poniedziałek 07.08.2023:

Brak transakcji na akcjach Amica SA (AMC) z uwagi na bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Sygnał na akcjach PlayWay SA (PLW) został wygenerowany po zamknięciu sesji dlatego ewentualna decyzja dotycząca zajęcia pozycji została podjęta na otwarciu następnej sesji.

Wtorek 08.08.2023:

Brak transakcji na akcjach PlayWay SA (PLW) z uwagi na zbyt niski stosunek zysku do ryzyka.

Sprzedaż akcji Powszechnej Kasy Oszczędności BP SA (PKO). Zamkniecie pozycji na ustalonym poziomie Stop loss. Transakcja przyniosła stratę -2,68% po 7 dniach.

Środa 09.08.2023:

Brak transakcji na akcjach mBank SA (MBK) z uwagi na bliską odległość do aktywnej strefy podaży Squabera.

Kupno ORLEN SA (PKN).

Czwartek 10.08.2023:

Zabezpieczenie zysku na akcjach ORLEN SA (PKN) za pomocą wskaźnika ATR.

Piątek 11.08.2023:

Sprzedaż akcji ORLEN SA (PKN). Zamknięcie pozycji na poziomie Stop loss wynikającym z prowadzenia pozycji po ATR. Transakcja przyniosła 0,22% zysku po 2 dniach.

Stopa zwrotu z portfela – prosta, TWR, a może MWR (IRR)?

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 41 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów w tym tygodniu

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w tym tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży