Tragiczne dane z polskiej gospodarki i z europejskiej, a także wyższe ceny gazu zapowiadane przez Gazprom, dobijają europejski i polski biznes. Czy cena węgla będzie rosła? Czy JSW i Polska Grupa Węglowa zaspokoją potrzeby?

Codzienne podsumowania, komentarze i analizy. Do tego sygnały i alerty – tylko w Squaberze Premium. Odbierz 20 pkt gratis w programie partnerskim i zamień je na niższy abonament! Skorzystaj z promocji, aby zyskać jeszcze więcej. Wystarczy, że wejdziesz tutaj: https://bit.ly/squaber-partner (jedyny warunek: brak wcześniej dostępu Premium).

Niemiecki DAX30 prawdopodobnie zakończył korektę wzrostową i powraca do spadków po tym jak wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej okazał się niższy od oczekiwanego, a bezrobocie większe. Inflacja w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach europejskich nie odpuszcza, głównie ze względu na bardzo drogi gaz, a tym samym ceny energii. Za oceanem mamy natomiast wyższe odczyty sprzedaży detalicznej, przy jednoczesnym publikowaniu tzw. minutek FED, które wskazują, że FOMC jest nastawiony na długoterminową walkę z inflacją. Rentowności obligacji podskoczyły, a to pociągnęło ceny akcji w dół.

To jednak wciąż jest tylko szczyt góry problemów z jakimi zmaga się zwłaszcza europejska i polska gospodarka. Niemcy przestawiając się na węgiel oraz gaz z Norwegii uderzają bezpośrednio w interes Polski. Podbijają ceny kontraktowe, drenażują źródła dostaw i ograniczają dostępność. A co więcej, podbijają cenę praw do emisji CO2, które są kosztem dla polskich przedsiębiorstw, które nie zdążyły się przerzucić na czyste źródła energii.

Kto na tym scenariuszu zyska, kto straci? Jak wygląda sytuacja na rynku węgla oraz gazu. Czy takie spółki jak JSW, Bumech, Bogdanka będą zarabiały krocie? A może to już schyłek problemu i „najciemniej jest przed świtem”?

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!