Na alternatywnym rynku NewConnect znaleźć możemy zarówno start-upy, jak i spółki, które zdążyły już zbudować solidną bazę dla biznesu. Największą bolączką tego rynku jest i najprawdopodobniej będzie w przyszłości bardzo niska płynność, która stwarza dużo większe ryzyko zmienności cen notowanych akcji. Trudna sytuacja na rynku głównym GPW zazwyczaj oznaczała jeszcze większe spadki na “małej giełdzie”. Z drugiej strony wraz z powrotem hossy na szerokim rynku możemy się spodziewać jeszcze lepszego zachowania spółek z rynku alternatywnego. Zarządy spółek notowanych na NewConnect często kuszą potencjalnych inwestorów wizją przyszłych zysków. Niestety mało która firma w późniejszych wynikach finansowych, potwierdza wcześniejsze zapowiedzi. Pomimo tych przeciwności dzięki dokładnej selekcji spółek, można wybrać te, które mogą osiągnąć ponadprzeciętne stopy zwrotu z inwestycji.

To co według nas należy brać pod uwagę przy wyborze spółek z rynku NewConnect to przede wszystkim: innowacyjność i atrakcyjność prowadzonego przez daną spółkę biznesu, faza rozwoju firmy oraz możliwość dynamicznego zwiększenia skali działalności. Z reguły unikamy spółek, które są krótko po debiucie, ponieważ w większości przypadków w średnim horyzoncie czasowym tracą one na wartości. Przyjęliśmy, że od debiutu spółki musi minąć przynajmniej dwa lata.

Oto pięć spółek z NewConnect które typujemy na 2017 rok:

PLATIGE IMAGE

 

Platige Image to największe polskie studio postprodukcyjne specjalizujące się w tworzeniu reklam telewizyjnych, zaawansowanych animacji i wysokiej klasy efektów specjalnych do filmów. Wszystko zaczęło się od nominowanej do Oscara w roku 2003 legendarnej animacji „Katedra” Tomasza Bagińskiego. Od tego czasu Platige Image wyrosło na jednego z najbardziej utytułowanych, polskich producentów filmowych. Spółka znana jest z tworzenia świetnych zwiastunów gier (np. Wiedźmin 2 czy Cyberpunk 2077). Studio od 15 lat łączy unikalne know-how wynikające z umiejętności i kompetencji zespołu ponad 200 reżyserów, grafików i producentów, z biznesowymi wymaganiami rynku. Ważnym elementem działalności Spółki jest produkcja autorskich filmów animowanych i projektów specjalnych.

Jak można przeczytać w raporcie kwartalnym spółki – w III kwartale 2016 roku kontynuowane były prace nad developmentem pełnometrażowej animacji przeznaczonej na rynek międzynarodowy. Projekt o roboczej nazwie „Fatima” skierowany jest do widowni powyżej 5 roku życia. Jest to kino familijne o dużym potencjale komercyjnym.

Platige Image wraz ze swoim amerykańskim partnerem Sean Daniel Company przygotowuje się do superprodukcji pełnometrażowego filmu aktorskiego o wiedźminie Geralcie, bohaterze książek Andrzeja Sapkowskiego. Film będzie stanowić wprowadzenie do świata Wiedźmina i jest planowany jako początek serii. Planowana data premiery to 2017 rok, zaś budżet dzieła będzie wynosić prawdopodobnie ok. 30 milionów dolarów.

Cena jednej akcji z dnia 31.12.2016: 36.00 PLN

 

MENNICA SKARBOWA

Mennica Skarbowa to jeden z największych sprzedawców złota inwestycyjnego oraz innych metali szlachetnych na polskim rynku. Zajmuje się obrotem (sprzedażą i skupem) oraz przechowywaniem towarów inwestycyjnych, takich jak złoto, srebro i diamenty oraz doradztwem w zakresie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego w ramach inwestycji alternatywnych. Spółka prowadzi również sprzedaż oraz skup biżuterii, a także złomu złota i srebra. Mennica Skarbowa jest notowana na na rynku NewConnect od roku 2012.

Spółka dostarcza najwyższej jakości fizyczne produkty inwestycyjne (złote oraz srebrne sztabki i monety, a także diamenty inwestycyjne). W tym celu oferuje produkty z renomowanych mennic z całego świata, zrzeszonych w the London Bullion Market Association (m.in. Argor-Heraeus, PAMP, Perth Mint, Metalor, Rand).

Mennica Skarbowa stale podejmuje działania marketingowe mające na celu promocję swoich marek i produktów oferowanych na rynku. Uruchamiane przez spółkę nowe oddziały, co szczególnie nabrało dynamiki w drugiej połowie 2016 roku (podwojenie ich ilości), oraz prowadzone aktywne działania w ramach promocji, marketingu pozwoliły na zwiększenie efektywności samej organizacji i przełożyły się na wzrost sprzedaży w trzecim kwartale 2016 roku oraz na wypracowanie satysfakcjonujących wyników finansowych.

Cena jednej akcji z dnia 31.12.2016: 4.44 PLN

MODECOM

MODECOM prowadzi swoją działalność w branży IT i jest czołowym importerem oraz producentem komponentów komputerowych w Europie. Spółka funkcjonuje od 1999 roku, a na rynku NewConnect zadebiutowała w lutym 2012 roku. W ofercie spółki znaleźć można między innymi produkty związane z zasilaniem komputerów, obudowy komputerowe, tablety, nawigacje, głośniki, torby i futerały, myszy i klawiatury, a od niedawna także mikrokomputery (MODECOM FreePC) czy też okulary VR. Spółka jest obecna na wszystkich najważniejszych targach komputerowych na świecie.

Strategia MODECOM zakłada ciągłe zwiększanie pozycji zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Spółka działa już w większości krajów europejskich, a w III kwartale 2016 roku w siedzibie spółki odbyła się wizyta partnera z Chile, z którym ustalono strategię działania na rynkach Ameryki Południowej. 2016 rok może się okazać rekordowy pod względem osiągniętych przychodów. Należy również dodać, że spółka MODECOM należy do prestiżowego indeksu NewConnect Focus i systematycznie r/r wypłaca dywidendę.

Cena jednej akcji z dnia 31.12.2016: 16.00 PLN

EO NETWORKS

eo Networks to założona w 2001 roku międzynarodowa firma informatyczna specjalizującą się w integracji systemów. Kluczowymi sektorami dla spółki są: finanse, telekomunikacja, media i sektor publiczny. eo Networks posiada kilkunastoletnie doświadczenie w projektowaniu, wdrażaniu i rozwoju innowacyjnego oprogramowania dla klientów o różnej wielkości. Znaczącą część projektów zrealizowanych przez firmę stanowią projekty pionierskie w skali ogólnopolskiej.

Spółka realizuje projekty informatyczne kompleksowo, zaczynając od analizy wymagań, poprzez projekt, programowanie i testowanie, aż do wdrożenia w środowisku produkcyjnym, utrzymania i rozwoju. Spółka pomaga Klientom w zwiększeniu wydajności oraz skuteczności działania w obszarze zarządzania sprzedażą i produktami poprzez udostępnienie wyspecjalizowanych systemów teleinformatycznych. Rozwiązania firmy zyskują coraz większą popularność na rynkach zagranicznych, m.in. niemieckim. Jednym z głównych planów spółki na najbliższe lata jest ekspansja na rynki zachodnie. Spółka swój debiut na rynku NewConnect miała w roku 2012. W tym samym czasie został utworzony pierwszy oddział zagraniczny firmy (Monachium).

eo Networks trafiła na naszą listę TOP 5 na 2017 rok ze względu na bardzo dobrą sytuację finansową oraz wyjątkowo niską wycenę rynkową. W tym momencie należy wspomnieć, że spółka na dzień 30 września 2016 roku miała 9.16 mln zł środków pieniężnych przy zobowiązaniach ogółem na poziomie 8.30 mln zł. Obecna kapitalizacja wynosi zaś tylko 12.5 mln zł, a za trzy kwartały 2016 roku spółka osiągnęła zysk netto na poziomie ponad 3 mln zł! Przekłada się to na wyjątkowo niskie wskaźniki finansowe (C/WK = 0.74, C/Z =3.61, C/ZO = 2.68, ROE = 24.17%, ROA = 13.83%).

Cena jednej akcji z dnia 31.12.2016: 6.08 PLN

PILAB

PiLab to bez wątpienia jedna z kilku spółek w fazie rozwiniętego start-up, która ma szansę stać się firmą globalną.

“Jest to spółka high­tech, producent narzędzi analitycznych klasy enterpise, które rewolucjonizują zarządzanie informacją w przedsiębiorstwach w taki sam sposób, jak wyszukiwarka Google zrewolucjonizowała wyszukiwanie informacji w Internecie. Zastosowaniem produktów PiLab jest odkrywanie i dostarczanie kompleksowej wiedzy, ukrytej w miliardowych, odseparowanych zbiorach danych, gromadzonych przez przedsiębiorstwa. PiLab wskazuje na połączenia i relacje pomiędzy poszczególnymi danymi w obrębie organizacji, szybko integrując biznes, finanse, produkcję, administrację etc. Uzyskane w ten sposób informacje pomagają osobom zarządzającym dostrzec ad-hoc zdarzenia nieoczywiste, wzorce lub anomalie dotychczas niewidoczne w jednostkowych raportach i statycznej analizie danych.

Spółka rozwinęła unikalną na skalę światową technologię, na którą zostały złożone 4 patenty w USA i w Europie. W potencjał PiLab uwierzyli biznesowo i kapitałowo m.in. weterani Krzemowej Doliny. Wśród akcjonariuszy wrocławskiej spółki znajdują się m.in. Kirk Bradley – jeden z pierwszych członków zespołu startupu dzisiaj znanego jako Oracle Corp., obecnie członek zarządu tej firmy oraz Gabe Gotthard – współtwórca nowej kategorii systemów IT tzw. „utility storage”, której sukces rynkowy przełożył się na wycenę spółki 3PAR w transakcji sprzedaży za ok. 2,4 mld USD. Do zespołu wrocławskiej spółki dołączył też Bob Thomas obejmując funkcję szefa marketingu. Wcześniej odpowiadał on za marketing w gigancie NetApp, zajmował również stanowisko dyrektora marketingu strategicznego w firmie Harmonic wycenianej na pięćset milionów dolarów, będącej światowym liderem w dziedzinie produktów dostarczających infrastrukturę video.” (źródło: pilab.pl)

Rynek big data, według wszelkich prognoz, jest jednym z najbardziej perspektywicznych na świecie. Branżowa platforma Wikibon szacuje, że w 2026 roku jego globalna wartość osiągnie astronomiczne 92,2 mld dolarów, czyli ponad cztery razy więcej niż w roku 2015.

PiLab jest spółką publiczną notowaną na rynku NewConnect od 2012 roku. Jest ona doskonałym przykładem skutecznej komercjalizacji polskiej technologii oraz konwersji jej na skalowalny produkt rynkowy i ekspansję zagraniczną.

Cena akcji z dnia 31.12.2016: 33.00 PLN

Oprócz pięciu spółek z rynku NewConnect wymienionych powyżej, analitycy Squaber  zwracają też uwagę na walory: Jujubee, i3D, Forever Enterteiment, Mera, Softblue.