Główny polski indeks skupiający blue chipy zanotował na poniedziałkowej sesji stratę -0.32%, co oznacza zamknięcie się na poziomie 1714 punktów. Dla indeksu WIG20  jest to już trzecia spadkowa sesja z rzędu. Obroty wyniosły ponad 620 mln zł, co jest dobrym wynikiem jak na pierwszy dzień nowego tygodnia.

Pozytywnie wyróżniły się walory PZU, które zanotowały wzrost 0 +2.87%. Spółka oficjalnie potwierdziła, że wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju negocjuje przejęcie pakietu 30% akcji Banku Pekao od grupy UniCredit. Sam PEKAO wzrósł natomiast o +0.79% i był to drugi z najlepszych wyników dzisiejszego dnia. Po przeciwnej stronie rynku znajduje się KGHM tracący 2.51%. Cofnięcie na rynku miedzi powoduje, że walory tej spółki spadają poniżej wsparcia zlokalizowanego na poziomie 70.00 zł.

Prawa do akcji spółki Celon Pharma zdrożały w debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych o +19.04%. Był to największy tegoroczny debiut na polskiej giełdzie.

Pierwszy tydzień sezonu wyników amerykańskich spółek za III kwartał już za nami, co oznacza, że wkraczamy w jego decydującą fazę. W tym tygodniu blisko 100 spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 opublikuje swoje raporty. Te które już to zrobiły w ostatnich dniach, zazwyczaj pokazywały lepsze wyniki niż prognozy analityków. Pomimo tego nadal w wielu przypadkach mamy do czynienia ze spadkiem zysków w stosunku do III kwartału roku poprzedniego. Jeśli ta tendencja będzie się utrzymywała, będzie to oznaczać szósty kwartał z rzędu z gorszymi wynikami finansowymi amerykańskich spółek, co byłoby najgorszą serią od 2008 roku. Po zamknięciu  dzisiejszej sesji na Wall Street czekają nas publikacje spółki IBM oraz Netflix.

Bloomberg

Powyższy wykres przedstawia notowania indeksu S&P500 za ostatnie 5 lat na tle zysków należących do wskaźnika spółek za poprzednie 12 miesięcy.