Dzisiaj na większości światowych parkietach giełdowych przeważa kolor zielony. Pomimo przedpołudniowych trudności (wypowiedź ministra energii) nasz główny indeks blue chip nie odstaje od zagranicznych giełd. WIG20 kończy sesję na poziomie 1776 punktów, co oznacza wzrost o +1.01%. Należy również wspomnieć, że obroty były zdecydowanie wyższe niż w ostatnim czasie. Ponad 850 mln zł obrotów na samym WIG20 robi wrażenie na tle ostatnich dni.

Wczoraj poznaliśmy decyzję FOMC, która nie przyniosła znaczących zmian w polityce monetarnej. FED utrzymał główną stopę procentową na dotychczasowym poziomie czyli w przedziale 0.25-0.50%. Było to zgodne z oczekiwaniami rynku, który to przed posiedzeniem wyceniał prawdopodobieństwo zmian na zaledwie 16%. Najważniejszą informacją, jaką otrzymaliśmy w trakcie  konferencji prezes Janet Yellen, jest to, że FED jest zadowolony z kondycji gospodarki i przewiduje jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku, jeżeli rynek pracy w dalszym ciągu będzie się umacniał. Yellen również stwierdziła, że FED powinien już w listopadzie mieć pewność co do takiego ruchu. Oznacza to więc że podwyżka stóp procentowych w grudniu jest coraz bardziej prawdopodobna. Rynek taki scenariusz wycenia obecnie na około 63%. Fed zmienił również zapowiadaną ścieżkę  całego cyklu podwyżek stóp procentowych. Według prognoz w tym roku należy spodziewać się jednej podwyżki, w przyszłym roku dwóch, a w 2018 i 2019 roku po trzy podwyżki.

Solidne spadki na dzisiejszej sesji zanotowały spółki energetyczne znajdujące się w indeksie WIG20. Przed południem pojawiła się informacja, że  UOKiK wydał zgodę na utworzenie wspólnego podmiotu przez Eneę, Energę, PGE i Tauron. Nowy podmiot o nazwie „ElectroMobility Poland” miałby zająć się budową elektromobilności w Polsce. Większa przecena na wspomnianych spółkach pojawiła się jednak po wypowiedzi ministra Tchórzewskiego, który chce  zwiększać nominalną wartość akcji tych właśnie spółek, co powoduje konieczność zapłacenia przez nie wyższego podatku. Sam minister pod naporem innych posłów przyznał, że takie działanie zwiększy efekt podatkowy aż o 10 mld zł w ciągu kilku lat. W rezultacie PGE stracił ponad -7%, Enea blisko -7%, Energa ponad -3%, a Tauron blisko -5%.

Zupełnie inny obraz przedstawia się na indeksie MWIG40, który wzrósł na dzisiejszej sesji o +1.5% osiągając nowy rekord tegorocznej (pobrexitowej) hossy. Dynamika tych wzrostów jest bardzo imponująca, co wkrótce może spowodować przegrzanie się rynku i wejście segmentu średnich spółek w korektę.