Zarówno środowa sesja na amerykańskich giełdach jak i nocna sesja na rynkach azjatyckich zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. Powodem tych wzrostów była decyzja OPEC o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej.

Jeszcze wczoraj po południu większość analityków nie spodziewała się żadnego posunięcia ze strony głównych wydobywców ropy naftowej. Jednak tuż po godzinie 20.00 OPEC zdecydował się na cięcie produkcji o 750 000 baryłek dziennie. Było to pierwsze od ośmiu lat porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca. Trzeba jednak przyznać, że póki co jest to tylko wstępne porozumienie. Ostateczne ma być ogłoszone pod koniec listopada, podczas oficjalnego spotkania kartelu w Wiedniu. Po tej informacji można było zauważyć znaczące odbicie cen ropy naftowej (+5%). Wczoraj wieczorem widać było również pokaźne odbicie indeksów na Wall Street, czy kontraktów na europejskie indeksy.

Biorąc pod uwagę, że GPW nie miała okazji zareagować na tą informację wczoraj (zamknięcie rynku godz.17.00), wszystko wskazywało na to, że będziemy mieć do czynienia ze wzrostami w dniu dzisiejszym. Tak się jednak nie stało. Przez większą część dnia indeks WIG20 notował spadki rzędu 0.5% – 0.8%. Ostatecznie dzięki “fixingowi” indeks skupiający blue chip zakończył sesję na poziomie 1730 punktów, co oznacza spadek o – 0.24%.

Na dzisiejszej sesji pozytywnie wyróżniała się grupa Lotos (+5.07%), PGE (+2.34%) i Enea (+1.58%). Po drugiej stronie rynku stoją notowania Asseco Polska (-1.59%) i Cyfrowego Polsatu (-1.69%).

Zapowiadana już pod koniec ubiegłego tygodnia rekonstrukcja polskiego rządu nie odbiła się zbyt mocno na polskiej giełdzie. Premier Beata Szydło zdecydowała się odwołać ministra finansów, którego miejsce zajął wicepremier Mateusz Morawiecki, pełniący również funkcję ministra rozwoju. Oznacza to, że będzie on sprawował nadzór nad całą gospodarką, co powinno mu pozwolić realizować swój plan (tzw. plan Morawieckiego). Rynek finansowy podszedł do tej decyzji ze spokojem i najprawdopodobniej czeka na pierwsze efekty nowego rozdania.