Wsparcie i opór to dwa fundamentalne pojęcia w analizie technicznej, które każdy inwestor, niezależnie od doświadczenia, powinien zrozumieć. Wsparcie to poziom cenowy, przy którym spadek ceny jest zatrzymywany i potencjalnie odwracany na wzrost, ponieważ popyt (kupujący) przewyższa podaż (sprzedających). Opór to z kolei poziom, gdzie wzrost ceny zostaje zahamowany i może ulec odwróceniu na spadek, gdyż podaż staje się silniejsza niż popyt.
Spis treści
Czym są poziomy wsparcia i oporu?
Poziom wsparcia i oporów to jest to nic innego jak poziom cenowy, na jakim istnieje duże prawdopodobieństwo zatrzymania się trwającego ruchu. Nie ważne czy patrzymy na wykres akcji danej spółki, czy na wykres pary walutowej czy też jakiegoś surowca, wszędzie mamy do czynienia z ceną, która jest wypadkową siły popytu i podaży. Przy niskiej cenie popyt jest większy i winduje wykres do góry, gdzie pojawia się podaż (uznając, że cena jest zbyt wysoka) i sprowadza inwestorów na ziemię. Poziom przy jakim pojawia się popyt jest wsparciem (pewnego rodzaju dnem, podłogą przez który cena nie chce zejść niżej). Natomiast gdy pojawia się podaż mamy do czynienia z oporem (czyli analogicznie szczytem, sufitem, który nie pozwala na wyjście ceny wyżej). Nie oznacza to bynajmniej, że cena nigdy nie przebije wsparcia bądź oporu. Gdy zmienią się warunki może dojść do przełamania tych newralgicznych poziomów. Zdarzają się też fałszywe wybicia. Jak je odróżnić – jak widać na wykresie faktyczne przełamanie jest dynamiczne i nie ma w nim wątpliwości. Inne ruchy z większą dozą prawdopodobieństwa będą fałszywe.
Z tematem wsparć i oporów wiąże się bardzo ważna zależność. Otóż, każdy opór po przebiciu staje się wsparciem i vice versa – każde wsparcie po przełamaniu staje się oporem. Można to porównać do przejścia między piętrami w budynku. Gdy pokonamy kolejną kondygnację w górę, to to co było dla nas sufitem staje się podłogą. Analogicznie gdy zejdziemy po schodach w dół, to po czym wcześniej chodziliśmy jest teraz ponad naszymi głowami.
Warto pamiętać również o tym, że waga danego poziomu cenowego jako wsparcia bądź oporu rośnie wraz z liczbą nieudanych prób jego sforsowania. Inaczej mówiąc, gdy inwestorzy kilkukrotnie próbowali przebić opór na poziomie np. 1.3200 na EUR/USD, to poziom ten jest niezwykle istotny. A co za tym idzie:
- gdy w końcu wyjdą ponad ten poziom to wybicie będzie niezwykle mocne i dynamiczne (silny ruch w górę),
- gdy ostatecznie popyt się podda i wygra podaż, rynek zacznie się obsuwać – jest to bardziej prawdopodobny scenariusz (częściej spotykany).
Sprawdź naszą aplikację Squaber
Inwestuj razem ze Squaberem.
Wszystko co potrzebujesz jest w jednym miejscu!
Linia wsparcia
Linia wsparcia to linia ciągnąca się przez minimum cenowe, które łączy najniższe punkty (dołki) na wykresie, gdzie cena przestaje spadać i zaczyna rosnąć. Jest to wizualna reprezentacja poziomu, przy którym kupujący są na tyle silni, że są w stanie zatrzymać spadek cen i potencjalnie odwrócić trend na wzrostowy.
Linia oporu
Linia oporu działa na zasadzie przeciwnej do linii wsparcia. Łączy ona szczyty na wykresie, czyli miejsca, gdzie cena osiągnęła maksymalny poziom przed tym, jak zaczęła ponownie spadać. To poziom, przy którym sprzedający dominują nad kupującymi i mogą zatrzymać wzrost cen.
Jak wyznaczyć wsparcie lub opór?
Najprostszym sposobem znalezienia linii wsparcia i oporu poszukać na wykresie miejsc odwrócenia trendu, bądź gdzie wydarzyło się coś bardzo znaczącego (np. silny ruch w którąś ze stron po przebiciu jakiegoś poziomu cenowego). Pomocne w wyznaczaniu poziomów newralgicznych są wszelkie metody analizy technicznej na przykład linie trendu, kanały cenowe, techniki Fibonacciego, formacje cenowe.