Jednym z rodzajów ruchu korekcyjnego na który należy zwrócić uwagę jest korekta pędząca i to właśnie ona zostanie omówiona w tym artykule. Występuje ona o wiele rzadziej niż korekta płaska czy korekta prosta. Podobnie jak korekta prosta wyraźnie respektuje geometrię 100%, w związku z czym bardzo często wykorzystywana jest przez inwestorów w celach handlowych.

Korekta pędząca – budowa

Korekta pędząca charakteryzuje się bardziej złożoną strukturą, która opiera się na precyzyjnie zdefiniowanych odcinkach. Każdy z tych odcinków odzwierciedla specyficzne zachowanie rynku w ramach korekty, co pozwala inwestorom na lepsze przewidywanie dalszych ruchów cen.

Budowa korekty pędzącej, jest nieco bardziej skomplikowana, a tworzą ją następujące odcinki:

  • Odcinek AB, utworzony w kierunku przeciwnym do ostatniego impulsu.
  • Odcinek BC, który wybija punkt A.
  • Odcinek CD, który  nie wybija punkt B.

Sprawdź naszą aplikację Squaber

Inwestuj razem ze Squaberem.
Wszystko co potrzebujesz jest w jednym miejscu!

Warto dokładnie przyjrzeć się odcinkowi BC!

Bardzo ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy szukaniu potencjalnych korekt pędzących jest struktura odcinka BC, który podobnie jak cały ruch korekcyjny również powinien składać się z trzech fal. Często bowiem zdarzają się przypadki, gdy cena tworzy inną strukturę złożoną np. z jednego dynamicznego ruchu wybijającego, po której następuje odwrócenie aktualnie panującego trendu.

Na jakie inne czynniki warto zwrócić uwagę?

Podobnie jak w przypadku korekty prostej, również korekta pędząca często respektuje geometrię 100%, w związku z czym w wielu przypadkach jest ona wykorzystywana przez traderów w celach transakcyjnych. Jeśli więc inwestor odpowiednio wcześnie rozpozna korektę pędzącą, w której długość odcinka AB jest równa długości fali CD, powinien on szukać okazji transakcyjnych w miejscu potencjalnej geometrii 100%,  które z dużym prawdopodobieństwem może okazać się punktem zwrotnym dla notowań. Warto pamiętać jednak, że wspomniany układ nie zawsze jest skuteczny, warto więc szukać dla niego dodatkowych potwierdzeń, którymi są inne elementy analizy technicznej takie jak np. zniesienia Fibonacciegoświece japońskie, poziomy wsparć i oporów czy poziomy wykupienia i wyprzedania.

Czy łatwo odszukać korektę pędzącą wykresie?

Ostatnim bardzo istotnym aspektem, rozpatrywanym dla korekt pędzących jest fakt, iż mogą one przybierać jeszcze bardziej złożone i trudniejsze do wychwycenia kształty, niż te z którymi inwestor ma do czynienia w przypadku korekt prostych. Warto więc szukać wspomnianych schematów na różnych walorach i skalach czasowych, aby stale rozwijać swoje umiejętności analityczne.

W powyższej grafice oprócz korekty pędzącej został przedstawiony również przykład kolejnego rodzaju korekty tj. korekty nieregularnej.