Korekta nieregularna jest kolejnym rodzajem struktury korekcyjnej po 3 podstawowych rodzajach korekt : korekty pędzącej, płaskiej i prostej. Jest ona wykorzystywana w celach handlowych o wiele rzadziej niż pozostałe korekty, jednak warto ją znać, ponieważ w wielu przypadkach stanowi tzw.”pułapkę” dla inwestorów.

Budowa korekty nieregularnej

Korekta nieregularna jest trudna do rozpoznania na wykresach. Twarzą ją trzy odcinki:

  • Odcinek AB, utworzony w kierunku przeciwnym do ostatniego impulsu.
  • Odcinek BC, który wybija punkt A.
  • Odcinek CD, który wybija punkt B.

Sprawdź naszą aplikację Squaber

Inwestuj razem ze Squaberem.
Wszystko co potrzebujesz jest w jednym miejscu!

Korekta nieregularna, może stanowić „pułapkę” dla inwestorów.

Na początku wpis został użyty zwrot „pułapka dla inwestorów”, który dotyczy korekty nieregularnej. Często większość traderów uznaje, iż aktualny trend został odwrócony, ponieważ nie mają do czynienia ani z korektą prostą, ani pędzącą. Nagle jednak notowania odwracają się i kontynuują wcześniejszą tendencję wybijając poprzedni szczyt lub dołek. Właśnie wtedy osoby handlujące zostają wybite na stop-lossie i  złapane w omawianą „pułapkę”, a na wykresie tworzy się korekta nieregularna.

Jak z wyprzedzeniem prognozować prawdopodobną korektę nieregularną?

Podobnie jak w przypadku korekty pędzącej, również tutaj kluczowym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest struktura odcinka BC. Tak jak cały ruch korekcyjny, wspomniany odcinek powinien składać się z trzech fal, a zasada ta powinna być podstawą do rozpoczęcia wyznaczania potencjalnych punktów zwrotnych dla tego typu ruchu korekcyjnego.

Korekta nieregularna- poziomy wyznaczania potencjalnych miejsc zwrotnych

Biorąc pod uwagę budowę korekty nieregularnej, można dojść do wniosku, iż nie ma możliwości, aby wystąpiła w niej równość odcinków AB oraz CD czyli tzw. geometria 100%. Jakie więc poziomy należy wziąć pod uwagę przy wyznaczaniu potencjalnych miejsc zwrotnych? Tutaj z pomocą przychodzą zewnętrzne zniesienia Fibonacciego, a dokładniej mówiąc dwa najczęściej respektowane współczynniki czyli 127.2% oraz 161.8% i to właśnie w ich miejscu należy szukać okazji transakcyjnych.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku pozostałych ruchów korekcyjnych, również (a nawet szczególnie) przy rozpatrywaniu potencjalnych punktów zwrotnych dla korekty nieregularnej należy pamiętać, iż wspomniane współczynniki nie zawsze są skuteczne. Należy więc zawsze szukać dla nich dodatkowych potwierdzeń  takich jak np. zniesienia Fibonacciegoświece japońskie, poziomy wsparć i oporów czy poziomy wykupienia i wyprzedania. Warto również dodać, że w przypadku tego typu ruchu korekcyjnego jedno z ciekawszych potwierdzeń występuje w momencie gdy poprzedni szczyt/dołek wypada w okolicach gdzie znajduje się jedno z omówionych wcześniej zniesień zewnętrznych.

Ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę szukając korekt nieregularnych jest fakt, iż zazwyczaj przybierają one najtrudniejsze do wychwycenia kształty, ze wszystkich typów ruchów korekcyjnych. Często więc poprawne ich wyznaczenie stanowi duży problem dla inwestorów, a samo opanowanie tego elementu zajmuje bardzo długi okres czasu.

Podsumowanie korekty nieregularnej

Podsumowując wszystkie korekty można bez wątpienia stwierdzić, że mogą one stanowić bardzo istotną część strategii inwestycyjnej. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż korekty występują najczęściej przed impulsami co pozwala na podłączenie się do dynamicznych ruchów i uzyskanie bardzo korzystnego stosunku zysku do ryzyka. Szczególnie często wykorzystywanymi poziomami w przypadku mierzenia ruchów korekcyjnych są współczynniki fibonacciego 127.2% i 161.8% dla korekty nieregularnej. Okolice tych miejsc bardzo często stanowią punkty zwrotne na rynku jednak zawsze warto szukać dla nich dodatkowych potwierdzeń wynikających z innych elementów analizy technicznej.