Formacja krzyż harami jest formacją odwrócenia trendu, która występuje po okresie silnych wzrostów lub spadków. Dowiedz czym charakteryzuje się ta formacja, jak wygląda i zobacz konkretne przykłady wystąpienia na wykresie zarówno spadkowej jak i wzrostowej wersji.
Formacja Krzyż Harami – budowa
Formacja krzyż harami jest to dwudniowa formacja ze świecą Doji (otwarcie i zamknięcie znajduje się na tym samym poziomie lub bardzo zbliżonym), która jest całkowicie objęta korpusem poprzedniej świecy. Pierwsza świeca jest większa i ma korpus w kolorze czarnym lub czerwonym, co wskazuje na mocny ruch cenowy w danym kierunku. Druga świeca o mniejszym zakresie, znajduje się wewnątrz ciała pierwszej.
Dzięki tej konstrukcji formacja sugeruje możliwą zmianę trendu. Krzyż harami pojawia się zazwyczaj po silnym wzroście lub spadku cen. Jego obecność może świadczyć o osłabieniu dotychczasowego momentum rynkowego.
Wyróżniamy spadkową formację krzyża harami, która kończy ruch wzrostowy. Potwierdzeniem formacji spadkowej jest kurs poniżej świecy pierwszej.
Drugim rodzajem formacji jest wzrostowa formacja krzyża harami, która kończy ruch spadkowy. Potwierdzeniem formacji wzrostowej jest kurs powyżej świecy pierwszej.
Sprawdź naszą aplikację Squaber
Inwestuj razem ze Squaberem.
Wszystko co potrzebujesz jest w jednym miejscu!
Formacja Krzyż Harami – przykłady na wykresach
Formacja krzyża harami zakończyła silny trend wzrostowy na przykładowym wykresie banku Pekao S.A. (PEO:GPW).
Podobny przykład możemy zobaczyć obserwując wykres notowania PZU (PZU:GPW). W tym przypadku Krzyż Harami rozpoczął trend spadkowy.
W tym przykładzie formacja świecowa dwukrotnie rozpoczęła silny ruch wzrostowy na wykresie ORLEN (PKN:GPW).
Wykres Grupy Kęty (KTY:GPW) również pokazuje pojawienie się krzyża Harami, który zapowiada wzrosty na notowaniu spółki.