Jednym ze sposobów zabezpieczania zysków są średnie kroczące – jak je stosować?

Jakiej długości i rodzaj średniej wybrać do nadzorowania akcji? Przykłady spółek takich jak KGHM, CD Projekt, czy Grupa Azoty pomogą lepiej to zrozumieć!

Wzrostowe momentum na KGHM i CD Projekt

Silne impulsy na KGHM oraz CD Projekt wymagają odpowiedniego prowadzenia pozycji. Dlatego podczas tego nagrania dowiesz się jak stosować średnią kroczącą do zabezpieczania transakcji i ustawienia poziomu stop loss. Grupa Azoty mogą być natomiast kolejną ciekawą spółką na wybicia. Dlatego dobrze już teraz przygotować sobie scenariusz inwestycyjny.

Średnia krocząca to jeden z podstawowych narzędzi analizy technicznej stosowanych na giełdzie. Jest to wskaźnik, który pomaga zidentyfikować kierunek trendu cenowego aktywów, takich jak akcje, waluty czy towary, przez wygładzenie codziennych fluktuacji cen. Istnieją różne rodzaje średnich kroczących, z których każda ma swoje zastosowania i charakterystyki.

Setki spółek i zero czasu na analizę? ze Squaber Premium nie stracisz już żadnej okazji.
Tylko teraz do zakupu na rok, 60 dni gratis! https://squaber.com/l/oferta-dostepu-squabera-premium/

Średnia krocząca prosta (SMA – Simple Moving Average)

Obliczana jest przez dodanie cen zamknięcia instrumentu finansowego za określoną liczbę dni i podzielenie sumy przez tę liczbę dni. Jest łatwa w interpretacji, ale może być mniej czuła na najnowsze zmiany cen.

Średnia krocząca wykładnicza (EMA – Exponential Moving Average)

Przypisuje większą wagę najnowszym cenom, co sprawia, że jest bardziej reaktywna na zmiany cen niż SMA. Jest to szczególnie użyteczne w bardziej zmiennych rynkach.

Średnia krocząca ważona (WMA – Weighted Moving Average)

Podobnie jak EMA, nadaje większe znaczenie ostatnim cenom, ale robi to w inny sposób, co może prowadzić do różnych sygnałów w różnych sytuacjach rynkowych.

Inwestorzy i analitycy wykorzystują średnie kroczące do identyfikacji trendów, generowania sygnałów kupna i sprzedaży oraz jako wsparcie lub opór w analizie technicznej. Na przykład, przecięcie krótszej średniej kroczącej z dłuższą może być interpretowane jako sygnał do kupna (złote krzyżowanie) lub sprzedaży (krzyż śmierci).

XTB WallStreet 28 – największe spotkanie inwestorów indywidualnych w Polsce już 6-8 czerwca w Karpaczu. Tylko teraz z kodem WS28SQUABER zyskasz zniżkę 150 zł od ceny obowiązującej dla biletów Silver i Gold.

Link do zapisów: https://www.wallstreet.org.pl/

 Konferencja XTB WallStreet 28 to 3 dni wykładów z ponad 100 najlepszymi w kraju ekspertami, dziesiątki paneli dyskusyjnych i debat oraz dostęp do spółek giełdowych, firm inwestycyjnych i instytucji rynkowych.  W jednym miejscu możesz osobiście poznać i porozmawiać z przedstawicielami ponad 100 czołowych polskich spółek giełdowych, biur maklerskich, TFI, firm oferujących inwestycje alternatywne, a tak przedsiębiorcami z listy najbogatszy Polaków Forbsa.

Więcej na temat rozwoju warsztatu inwestycyjnego dowiesz się z najnowszego materiału wideo
00:00 Wprowadzenie
00:54 KGH:GPW
03:07 Podstawowy zestaw średnich
06:17 CDR:GPW
10:01 SHO:GPW
13:17 ATT:GPW
16:19 Strategia MMA

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!