Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) zaprasza do wzięcia udziału w 21. edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI). Jak co roku, inwestorzy odpowiadają na pytania dotyczące tego jak i kiedy inwestują, skąd czerpią informacje oraz jakie są ich potrzeby, opinie czy preferencje przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

To największe tego typu badanie w Polsce, którego celem jest stworzenie profilu inwestora indywidualnego. Wyniki badania są szeroko komentowane przez media branżowe, wykorzystywane w raportach, rankingach i prezentacjach oraz przyczyniają się do poprawy jakości oferty instytucji rynkowych.

W poprzednich edycjach brało udział blisko 4000 respondentów

Głównym wnioskiem płynącym z badania OBI z zeszłego roku jest otwarcie się polskiego inwestora indywidualnego na inwestowanie na rynkach zagranicznych. Świadczą o tym dane o posiadanych akcjach spółek zagranicznych, jak i funduszach ETF notowanych poza GPW, przy jednoczesnym spadku zainteresowania polską giełdą. Równocześnie, wymagający rok sprawił, że w portfelu przeciętnego inwestora indywidualnego przybyło obligacji (zwłaszcza obligacji Skarbu Państwa) i metali szlachetnych, a część środków wycofana została na depozyty bankowe. A co zostało uznane za największą słabość polskiego rynku kapitałowego? Większość inwestorów uznała, że jest to negatywny wpływ polityki oraz podatek od zysków kapitałowych.

Wszystkie zebrane dane przedstawiane są zbiorczo, a więc każdy wypełniając ankietę pozostaje anonimowy. Wypełnienie ankiety zajmie maksymalnie 10 – 15 minut. Możesz nie tylko przyczynić się do opracowania profilu polskiego inwestora, ale także wygrać jedną ze 100 książek o tematyce inwestycyjnej.

Ankieta dostępna jest na stronie: www.sii.org.pl/obi. Wyniki badania OBI 2023 zostaną ogłoszone na konferencji prasowej w tym roku i tak jak poprzednie raporty zostaną opublikowane na stronie www.sii.org.pl/obi.

Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu!