Początek tygodnia w portfelu znowu przebiegał cicho – podciągnięto jedynie Stop-Loss po ATR na ING. We wtorek ING zrobiło maksimum sesyjne na 130 zł, jako że poniedziałkowy ATR wynosił 4,38 zł, poziom SL trafił w trakcie sesji na 125,62 zł. Po ustanowieniu wierzchołka, ING przeszło w spadki, które zatrzymały się na 125,6 zł. Poziom SL został zatem wybity jedynie o kilka groszy. Transakcję jednak zgodnie z zasadami zamknięto, realizując zysk 4,68% w 13 dni. Pierwszy sygnał kupna nadszedł dopiero w środę na Benefit System (BFT). Faktycznie został dostarczony po zamknięciu sesji, więc w portfelu przyjęto cenę wygenerowania jako otwarcie z dnia następnego (akurat równą 711 zł, podobnie jak alert wygenerowany dnia poprzedniego). W czwartek nadeszły dwa sygnały: wpierw na Azotach (ATT), tam zbyt niskie było RR (a więc transakcji nie otwarto), a później na Enei (ENA), gdzie poziom TP przyjęto jak poprzednio w okolicach szczytu z początku września (6,65 zł). RR wyniosło tutaj 1,9, a zatem pozycja została otwarta. Zarówno BFT, jak i ENA zostały zamknięte na pierwotnych Stop-Lossach w piątek, realizując straty odpowiednio 4,08% i 5,30%. Portfel na koniec tygodnia został pusty.

Powiew zimnego frontu na GPW – Magazyn Bilans

W portfelu Strefy Popytu od pewnego czasu stosujemy zmianę jeżeli chodzi o sposób prowadzenia pozycji, aby po wzroście wartości akcji nie doprowadzać do straty na pozycji.

Zmiana polega na dodaniu analizy zmienności danej spółki w trakcie otwierania i prowadzenia pozycji. Do tej pory, czynnik ten brany był pod uwagę jedynie podczas selekcji spółek do strategii. Bazujemy na wskaźniku ATR liczonym z 14 dni (Average True Range, na naszej platformie ma nazwę „Średnia prawdziwego zakresu”). Jeżeli zysk z pozycji przekroczy wartość średniej zmienności, wtedy przesuwamy stop loss na poziom BE – break even, czyli zabezpieczamy się przed stratą. Następnie stop loss jest podciągany za ceną w odległości równej ATR(14) tak długo, póki nie zostanie wybity.

Z naszych obserwacji i analiz wynika, że jeżeli cena faktycznie reaguje na strefę, to ruch jest dynamiczny i jednostajny. Zazwyczaj trwa krótko, ale intensywnie. Stąd tez taka decyzja. Szczegóły wraz z przykładami znajdą się w artykule na temat zasad strategii oraz w PDFie przedstawiającym metodologię.

Zrzuty ekranu poniżej przedstawiają transakcje naniesione na wykresy. Jeżeli interesują Cię spółki, które bierzemy pod uwagę w portfelu Strefy Popytu, to znajdziesz ją tutaj: lista 49 spółek.

Zarejestruj się bezpłatnie w Squaber.com i otrzymaj nasz ebook poświęcony strategiom Squabera, w tym Strategii Strefy Popytu – rejestracja.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię jakie są zasady tej strategii zapoznaj się koniecznie z tym tekstem. Definiuje on, w 6 prostych punktach całą strategię.

Wynik portfela i wybranych indeksów za 142. tydzień

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Wynik portfela i wybranych indeksów od początku istnienia (styczeń 2018 rok)

%

Strefy Popytu

%

WIG

%

WIG20

%

mWIG40

Przetestuj alerty ze Stref Popytu bez ryzyka

Wybierz jeden z dostępnych pakietów, aby otrzymywać alerty ze stref popytu i podaży. Niezależnie od wybranego pakietu obowiązuje Cię gwarancja satysfakcji, czyli masz 30 dni na ewentualny zwrot zapłaconych środków.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy przycisk.

Pozostałe informacje o wydarzeniach w 142. tygodniu

Liczba wszystkich transakcji

Liczba transakcji kupna

Liczba transakcji sprzedaży

ING transakcja sprzedaży 06.10.2020

Składniki portfela na 09.10.2020

BFT transakcja kupna 08.10.2020

ENA transakcja kupna 08.10.2020

ATT brak transakcji 08.10.2020

BFT transakcja sprzedaży 09.10.2020

ENA transakcja sprzedaży 09.10.2020