Wirtualna rzeczywistość (VR) jest obrazem sztucznej rzeczywistości stworzonym przy wykorzystaniu najnowszych technologii informatycznych. VR nie jest pojęciem nowym. Po raz pierwszy pojawiło się ono w połowie lat dziewięćdziesiątych – wówczas na rynku ukazały się urządzenia (tzw. gogle), które miały przenieść graczy do cyfrowego świata. Niestety ówczesna technologia była zbyt słaba, żeby wirtualna rzeczywistość stała się częścią naszego życia (podobnie jak to było kiedyś z dotykowymi tabletami). Sytuacja taka trwała aż do roku 2012.

Obecnie wirtualna rzeczywistość powoli staje się faktem i może być to jeden z najszybciej rosnących rynków w najbliższej dekadzie. Według opublikowanego przez Goldman Sachs raportu, już w 2025 roku rynek ten będzie wart 80 mld dolarów, z czego 45 mld dolarów pochodzić będzie ze sprzedaży sprzętu, a 35 mld dolarów ze sprzedaży oprogramowania. Rynkiem VR interesują się zarówno najwięksi gracze z branży IT (Facebook, Sony, HTC, Samsung), jak i start-upy (również z Polski o czym niżej).

Cały czas mówimy jednak o nowych technologiach VR poprzez pryzmat gier, podczas gdy obecnie coraz więcej miejsca poświęca się możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w innych dziedzinach życia. Firmy komercyjne już w tej chwili zastanawiają się nad możliwością wykorzystania tej technologii w ich codziennej pracy, np. developer nieruchomości może zaproponować swojemu klientowi wirtualne zwiedzanie mieszkania, które realnie może znajdować się na drugim końcu świata, a klienci biur podróży mogą zobaczyć wirtualną wersję swojego hotelu do którego chcą się wybrać na wakacje. Okazuje się, że ludziom znacznie łatwiej podejmować decyzje, jeśli wirtualnie przejdą się po wykończonym obiekcie. VR może pomóc również w medycynie. Lekarz będzie mógł przećwiczyć prowadzenie trudnej operacji przed fizycznym przystąpieniem do niej.

Już dzisiaj możemy rozważyć zakupy akcji spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie, które zdecydowały się mocno zaangażować w technologię wirtualnej rzeczywistości. Liderem jest Facebook, który kupił przełomowy Oculus Rift za 2 mld dolarów, co potwierdza znaczenie samej technologii. W branże zdecydowali się wejść tacy giganci jak Samsung czy też Google. Swój kawałek tortu próbują również ugryźć polskie start-upy notowane na rynku New Connect.

I3D

Na stronie spółki można przeczytać – grupa i3D jest liderem na polskim rynku i wiodącym dostawcą aplikacji na świecie, w zakresie interaktywnych wizualizacji trójwymiarowych oraz technologii wirtualnej rzeczywistości. Spółka w swoich działaniach z sukcesem łączy obszar badawczy z obszarem biznesowym, opracowując i wdrażając nowatorskie projekty z obszaru zaawansowanych technologii wirtualnej rzeczywistości (HighTechVR).

Do grona stałych Klientów i3D należą największe międzynarodowe koncerny oraz rozpoznawalne na całym świecie, duże marki: BP, Boeing, Saudi Aramco, ExxonMobil, Becker Warkop, Kopex, Ceramika Paradyż, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron i wiele innych.

Spółka realizuje wiele projektów własnych wśród, których można wymienić np. iHome czyli interaktywny portal nieruchomości, umożliwiający wirtualne spacery po nowobudowanych mieszkaniach oraz ich aranżację on-line. Do głównych produktów emitenta należą też filmy 3D, wirtualne muzea, katalogi produktów 3D, interaktywne kioski czy też wirtualne lustro, które pozwala przeglądać i przymierzać modele z najnowszych kolekcji ubrań. Najlepsze projekty wykonane przez zespół I3D przedstawia poniższy showreel.

Your Image (Varsav VR)

Podstawową działalnością spółki do sierpnia 2016 roku było świadczenie kompleksowej obsługi klientów z zakresu public relations w internecie. W III kwartale spółka zdecydowała się jednak na zmianę profilu działalności oraz związaną z tym zmianę nazwy na Varsav VR (zmiana nazwy oczekuje na rejestrację w KRS). Jak można przeczytać w raporcie za III kwartał 2016 roku – “w następstwie tych zmian Spółka przyjęła nową strategię, zgodnie z którą Emitent będzie się koncentrował na działaniach w obszarze wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz rozszerzonej rzeczywistości (AR) w oparciu o realizacje inwestycji w projekty w ramach funduszu kapitału zalążkowego (seed capital) oraz realizacje projektów własnych. W III kwartale br. rozpoczęto pracę nad pierwszą inwestycją w ramach funduszu kapitału zalążkowego. Inwestycja w Ovid Works (ostatecznie umowę podpisano w dniu 26 października 2016 roku) to realizacja nowej strategii Emitenta, która w opinii Zarządu przyczyni się do długoterminowego wzrostu wartości Spółki dla Akcjonariuszy.”

Biorąc pod uwagę powyższą zmianę strategii spółki i wejście w branże wirtualnej rzeczywistości dopiero 3 miesiące temu, trudno nam będzie na chwile obecną prognozować przyszły rozwój spółki i jakie innowacyjne projekty pokaże ona w najbliższych miesiącach/latach.   

The Farm 51

Jest to gliwicka spółka tworząca gry wideo oraz specjalizująca się od niedawna w technologii wirtualnej rzeczywistości tworząc aplikacje VR. Jak można przeczytać na stronie – “w 2015 roku stworzyliśmy nowy zespół poświęcony rozwojowi technologicznemu. Reality 51 autorska technologia firmy The Farm 51, która oferuje rozwiązania w zakresie nowych technologii i VR. Jesteśmy w stanie przygotować najwyższej jakości aplikacje i projekty wirtualnej rzeczywistości. Oprócz aplikacji VR, wykonujemy zaawansowane skany 3D, filmy sferyczne i elementy tzw. rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality). A to wszystko w pełni przystosowane do okularów VR, m.in. Samsung Gear VR, HTC Vive, Oculus czy PlayStation VR.”

Spółka ta zwróciła moją uwagę gdy ukazał się jej najnowszy projekt Chernobyl VR łączący świat gier komputerowych ze światem aplikacji edukacyjnych i narracji filmowej. Jest to pierwsza w historii wirtualna wycieczka po Czarnobylu i Prypeci przeznaczona na urządzenia VR, takie jak np. Oculus.