Polski indeks WIG20 systematycznie traci już od kilku dni. Nie inaczej było też dzisiejszego dnia. Indeks polskich blue chip zamknął sesję na poziomie 1781 punktów, co oznacza spadek o -0.26%. Oznacza to, że po raz ósmy w ostatnich dziewięciu sesjach kończy notowania na minusie. Obroty były mizerne, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić – sięgnęły one zaledwie 469 mln zł. Za sprawą słabych danych z Niemiec, które pokazują, że nastroje tamtejszego biznesu nie odbudowały się po Brexicie, spadki odnotowują też pozostałe indeksy w Europie.

KGHM ze spadkiem ponad 3% jest dziś najsłabszym ogniwem w gronie indeksu WIG20. Za bezpośredni powód tej przeceny trzeba uznać istotne spadki na rynku miedzi w ostatnich dniach oraz informację o postępowaniu wszczętym przeciwko byłemu zarządowi spółki w sprawie nieprawidłowości przy zakupie Quadry FNX  w 2012 roku. Dzisiejsze przełamanie w dół lokalnego minimum z ubiegłego tygodnia, otwiera przestrzeń do dalszych spadków. Wzrosty natomiast możemy obserwować na walorach Asseco po publikacji bardzo dobrych wyników finansowych, wyższych o 25% od konsensusu rynkowego.

Akcjonariusze PGNiG zdecydowali o upoważnieniu zarządu do nabycia w celu umorzenia do 129,87 mln akcji własnych za maksymalnie 700 mln zł.

Spółką dnia jest PBG która wzrosła aż, o 38%! Podała ona, że w wynikach za I półrocze 2016 roku zysk powstały w wyniku realizacji układu z wierzycielami sięgnie 1,05 mld zł.

Najważniejszym dla rynków finansowych będzie jutrzejsze sympozjum w Jackson Hole. Jeśli prezes FED Janet Yellen zasygnalizuje możliwość podwyżki stóp procentowych w tym roku, to z pewnością może odbić się to negatywnie na głównych indeksach akcji.

WIG20 - D1

Tak jak pisałem w poniedziałkowym podsumowaniu sesji – Jeśli w dalszej części tygodnia strona popytowa nie spróbuje przejąć inicjatywy, to docelowy poziom tej korekty może sięgnąć nieco niżej, czyli okolic 1745 – 1755 punktów. Negacja tej strefy popytowej wskazywałaby już na możliwość załamania się całej tendencji wzrostowej, zapoczątkowanej po referendum w Wielkiej Brytanii (24 czerwiec).”