Akcje Ułamkowe umożliwiają inwestowanie w niewielką część akcji wybranej spółki dzięki czemu nie tylko zwiększają swobodę w doborze walorów do portfela, ale również ułatwiają kontrolę nad inwestycjami. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, XTB jako pierwszy dom maklerski w Polsce udostępnia Akcje Ułamkowe dotyczące spółek notowanych także na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Inwestuj elastycznie z Akcjami Ułamkowymi w XTB już od 10 PLN

W ostatnich tygodniach uwagę uczestników rynku przykuwać mogły notowania LPP. Na piątkowym zamknięciu akcje spółki odpowiedzialnej za takie marki odzieżowe jak Reserved, Mohito czy House wycenione zostały na 12 920 PLN za sztukę. Skonstruowanie zdywersyfikowanego portfela, w którym LPP nie będzie mieć istotnego udziału wymaga sporego kapitału. Dzięki Akcjom Ułamkowym możesz zainwestować w 0,01 akcji LPP płacąc za to 129,20 PLN.

Jednak za tę kwotę możemy stworzyć również zdywersyfikowany portfel inwestycyjny, składający się z wielu walorów. Minimalna wielkość pozycji w przypadku Akcji Ułamkowych dotyczących polskich spółek wynosi zaledwie 10 PLN dzięki czemu w inwestowaniu ograniczać nas może już jedynie zdolność analizy większej ilości spółek.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czym są Akcje Ułamkowe?

Akcje Ułamkowe stanowią powiernicze prawo do części akcji notowanej na rynku regulowanym. Oznacza to, że choć faktycznym właścicielem akcji pozostaje XTB (ponieważ co do zasady, na otwartym rynku nie można przecież kupić 0,5 akcji wybranej spółki) to wszystkie korzyści ekonomiczne z akcji danej spółki, będą przysługiwać posiadaczowi Akcji Ułamkowych. Gdyby więc LPP w kolejnych miesiącach wypłaciło dywidendę tej samej wysokości co w minionym roku (350 PLN), inwestor otrzyma w takim przypadku 35 PLN (0,1*350 PLN). W momencie gdy liczba Akcji Ułamkowych w posiadaniu inwestora przekroczy wartość całkowitą (jedność), wówczas na jego rachunku zapisana zostanie “pełna” akcja z wszystkimi prawami jej towarzyszącymi (w tym m.in. z prawem do głosu na walnym zgromadzeniu).

W XTB inwestujesz bez prowizji

Inwestując z XTB w prawdziwe akcje i fundusze ETF, a teraz także w Akcje Ułamkowe do kwoty obrotu 100 000 EUR miesięcznie – nie płacisz prowizji*. Co więcej, otrzymujesz dostęp do tysięcy instrumentów finansowych notowanych na 16 najpopularniejszych giełdach świata, a dzięki intuicyjnej i łatwej w użyciu aplikacji mobilnej możesz inwestować gdziekolwiek jesteś.

Akcje Ułamkowe w ofercie XTB pojawiły się już na rynkach w Rumunii, Hiszpanii czy Portugalii, gdzie tamtejsi inwestorzy ciepło przyjęli nowe rozwiązanie doceniając możliwości jakie zapewnia. Dysponując stosunkowo niewielkim kapitałem otrzymujemy bowiem możliwość stworzenia dużego, zdywersyfikowanego portfela co może zauważalnie zredukować ryzyko całkowite naszych inwestycji. Niewątpliwą zaletą oferty XTB jest również dostępność Akcji Ułamkowych polskich spółek, bowiem w przypadku klientów platformy, których inwestują na rynkach kapitałowych, są to najczęściej wybierane walory. Pełną listę Akcji Ułamkowych znajdziesz w Tabeli Specyfikacji.

*Do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR). Akcje Ułamkowe (AU) to nabywane od XTB prawo powiernicze do ułamkowych części akcji lub ETF. AU nie stanowią odrębnego instrumentu finansowego. Z AU wiążą się ograniczone uprawnienia korporacyjne. Produkt jest obarczony ryzykiem. Zapoznaj się z KID na: https://www.xtb.com/pl/au-kid.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Informujemy również, że posiadamy z XTB umowę afiliacyjną. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z tej usługi możemy otrzymać za to wynagrodzenie. Dziękujemy jeżeli się zdecydujesz na taki krok.