Czy decyzja o podwyżce stóp procentowych przez NBP coś zmienia dla hossy na GPW? Czy może jest wręcz motorem napędowym? Czy to już te fakty jakie należy sprzedawać w przypadku banków? Co ukrył w swojej decyzji NBP?

Wszechobecna inflacja dotyka także Squabera, od 1 listopada rośnie cena abonamentu, dlatego zagwarantuj sobie cenę już dziś i nie martw się wzrostem cen w przyszłości!  https://l.squaber.com/oferta-dostepu-squabera-premium/

Rada Polityki Pieniężnej stosunkowo niespodziewanie zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych. Wzrost z 0,1% do 0,5% jest wprawdzie symboliczny i nie ma wpływu na ew. wypłacalność kredytobiorców i wciąż jest znacząco poniżej poziomu sprzed pandemii, kiedy stopa referencyjna wynosiła 1,5%. Nie mniej jednak, jest to sygnał dla rynków, że bank centralny jest gotowy do podjęcia zmian. Jednocześnie pokazuje, że RPP realnie obawia się przedłużającego wzrostu cen i spirali płacowo-cenowej. Czy decyzja była zbyt późna?

To oceni już historia, ponieważ określenie przyszłość w tak dynamicznym rynku jaki aktualnie panuje jest jeszcze trudniejsze niż to zwykle bywało. Faktem natomiast jest, że rośnie ilość czynników, która wpływać będzie negatywnie na wartość wynagrodzeń. W tym roku znaczący wpływ ma ropa i cena energii elektrycznej. Ta druga nie zmniejszy swojej presji, a do tego dochodzi dynamiczny wzrost cen gazu już o 100% w ciągu roku.

Co to wszystko oznacza jednak dla giełdy? Czy należy się bać tej decyzji? Na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę w działaniach NBP?

Polecamy również:

Zacznij korzystać z alertów giełdowych już dziś!

Dzięki Squaberowi w wersji premium będziesz mógł efektywnie śledzić wszystkie interesujące Cię spółki. Kiedy wydarzy się na nich coś ciekawego otrzymasz o tym informację. Zyskasz możliwość korzystania z naszych alertów oraz będziesz mógł skonstruować swoje.

Pamiętaj, że Squaber cały czas się rozwija, dodajemy funkcjonalności, które pomogą Ci w Twoich inwestycjach!