Są takie książki, które się po prostu pamięta, bo to od nich rozpoczynało się swoją podróż. Tak też w moim przypadku, jak i pewnie wielu innych inwestorów, w czasie stawiania pierwszych kroków w analizie technicznej było z legendarną już na polskim rynku Analizą Price Action autorstwa Ala Brooksa. 

Brooks price action w swoim wydaniu opisał w ramach trylogii, która w zamierzeniach stanowić ma kompletny, praktyczny przewodnik czytania i (co najważniejsze i priorytetowe od początku dla autora) interpretowania  wykresów. Pierwsza część serii z podtytułem “Trendy” dotyczyła handlu w ramach okresów trendowych na rynku. Jeszcze do niedawna była to jedyna pozycja wydawnicza od Brooksa w Polsce, stanowiąca zresztą białego kruka, dostępnego tylko z drugiej ręki (a ceny za tę używaną książkę potrafiły przekraczać koszt nowej, gdy była jeszcze dostępna u wydawcy).

“Trendy” Brooksa pozostają zatem pozycją legendarną, jednak trzeba jednak pamiętać, że to tylko jedna książka z serii i łudziłby się ktoś, gdyby myślał, że zawiera wiedzę wystarczającą. Wydawnictwu Maklerska przed końcem 2020 roku udało się wszystkim sympatykom analizy technicznej sprawić niespodziankę, wydając drugą część – “Odwroty” – która z miejsca stała się pozycją rozchwytywaną. Nie było o to trudno, jako że książki Brooksa na polskim rynku wyrobiły sobie renomę, będąc bodaj jedynymi, które z taką dogłębnością uczą analizy nawet najmniejszych i pozornie nieistotnych świec. Druga kwestia to mityczne już problemy z dostępnością, choć z pewnością Maklerska nauczona doświadczeniem wydrukowała książek odpowiednio więcej, kto jednak wie czy i również tym razem popyt nie przeważy swymi rozmiarami.

Nową pozycję Brooksa otrzymujemy w udanej formie, do której przyzwyczaiły nas już “Trendy”, tym razem jednak z zielonymi akcentami. Faktycznie zatem książka to w dobrym rozumieniu – cegła. Co więcej, jest nawet grubsza niż swa poprzedniczka, która już wtedy rozmiarami robiła wrażenie (na marginesie, to część trzecia jest najgrubsza i to będzie już szaleństwo). Brooks pisze w bardzo charakterystyczny sposób: nieco wstępu przybliżającego zagadnienie, a potem analizę przejrzystych wykresów 5-minutowych intraday z ponumerowanymi na nich świecami. Każda taka numerowana świeca (a potrafi ich być nawet 30) jest szeroko przez autora opisywana w kontekście tego, co do danej chwili można by z rynku wyczytać. Z zadowoleniem należy odnotować, że istotnie udało się zwiększyć czytelność takich wykresów – w pierwszej części kolejnych numerów napakowanych obok siebie było tak wiele, że dość łatwo można było się pogubić, o której świecy właśnie mowa. 

Należy się ukłon w stronę Brooksa, który prawie nigdy nie interpretuje świecy “przeszłej” w kontekście świec “przyszłych”. Co więcej, nierzadko ukazywane są obie strony medalu – gdy zakładana formacja nie zadziała i jak wtedy można sobie poradzić. Otrzymujemy zatem nie tylko suchą teorię formacji, ale także dziesiątki wykresów opisanych w imponujących szczegółach. “Odwroty” na ponad 600 stronach zawierają dokładnie to, co powinny: potężną dawkę żywej wiedzy jak odnaleźć się na rynku, gdy ten odwraca ruch. Istotną nowością jest bardzo szerokie omówienie faz sesji, w tym formacji w pre- i postmarkecie. Nie ulega wątpliwościom, że Maklerska dostarczyła nam kolejnej pozycji, która stanie się legendą – nic tylko czekać na dokończenie tej trylogii!

Interesujesz się analizą techniczną?

Seria Price Action od Ala Brooksa stanowi propozycję wyjątkową skalą swojego rozmachu oraz szczegółowością barwnych opisów. Autor krok po kroku uczy jak na nowo widzieć wykres. Więcej o książce przeczytać możesz na stronie Maklerskiej. Jeśli po kliknięciu w poniższy link referencyjny zdecydujesz się na zakup, Squaber otrzyma z tego tytułu wynagrodzenie, które pomoże w dalszym rozwoju aplikacji i dostarczaniu Ci treści pomocnych w inwestycjach.