Po mocnym spadku z pierwszej połowy minionego tygodnia i solidnym odbiciu w jego końcówce, w  dniu dzisiejszym handel na GPW nieco się uspokoił. Poniedziałkowa sesja przebiegała pod dyktando walki o powrót ponad 1800 pkt. na indeksie WIG20. Ostatecznie stronę popytową,  było jedynie stać na wzrost o +0.21%, co oznacza zamknięcie sesji na poziomie 1797 pkt. To wszystko przy mizernych obrotach, które wyniosły 305 mln zł. Zysk indeksu WIG 20 jest porównywalny z ruchami obserwowanymi na innych europejskich parkietach (np. DAX +0.18%), jednak kluczowe rozdanie na GPW tego tygodnia rozegra się najprawdopodobniej  w dniu jutrzejszym.

To właśnie na wtorek zaplanowana jest publikacja projektu ustawy frankowej autorstwa Kancelarii Prezydenta RP. Najważniejszym elementem ustawy będzie to, jak dużą część kosztów będą musiały przejąć na siebie banki. W ubiegłym tygodniu Gazeta Wyborcza podała, że według nowej propozycji, straty banków po przewalutowaniu kredytów frankowych byłyby pokryte poprzez emisję nowych akcji niemych, które objąłby Narodowy Bank Polski. Banki komercyjne miałyby prawo odkupić te akcje w ciągu 20 – 30 lat, spłacając w ten sposób dług wobec NBP. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w czerwcu ustawa trafi do Sejmu.

Wśród spółek z GPW najciekawiej prezentowały się te z sektora wydobywczego oraz energetycznego. Energa zanotowała wzrost o 1.04%, Jastrzębski Węgiel o 3.41% natomiast KGHM o 2.19%. Wzrost notowań tej ostatniej spółki wynika z odbicia cen miedzi, jednak pewne problemy strony popytowej mogą pojawić się już przy lokalnym oporze na poziomie 62 – 63 zł.

Spółka Braster podała, że ustaliła cenę emisyjną akcji serii H na 15 zł i zaoferuje łącznie 505 734 akcji wybranym podmiotom. Braster jako jedyna firma na świecie posiada sprawdzoną technologię produkcji matryc ciekłokrystalicznych, w oparciu o którą opracowała prototyp urządzenia Braster Tester – innowacyjnego medycznego testera termograficznego służącego do wczesnego wykrywania m.in. raka piersi. [sc name=”register”]